مزیت های بارز سیستم CHP

آشنایی با مزیت های سیستم CHP

سیستم (CHP (Combined Heat and Power plant سیستمی است که حرارت خروجی آن مستقیما مورد استفاده قرار گرفته، همچون استفاده از دود و هوای خروجی در گلخانه یا کوره و نظایر آن و یا برای تولید آب گرم و بخار و یا کاربردهای دیگر بازیافت می ­شود و بازده الکتریکی موثر آن بیش از یک و نیم برابر متوسط بازده نیروگاه­های حرارتی است. ایده اولیه فناوری تولید همزمان، تکامل یافته ایده نیروگاه سیکل ترکیبی است.

ایده سیکل ترکیبی

پدیدآورندگان این نیروگاه‌ ها تلاش کردند تا از خروجی سیکل گاز که دارای دمای بالایی است و هنوز مقدار قابل توجهی انرژی حرارتی دارد به عنوان منبع حرارتی برای سیکل دیگری (سیکل بخار) استفاده کنند. به این طریق که خروجی سیکل گاز را وارد بویلر سیکل بخار می‌کنند و اینگونه از انرژی آن برای به کار انداختن توربین دیگری بهره می‌برند. با این ترفند مهندسی که بهره وری سیکل ترکیبی تا حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد می‌رسد.

مزایای بارز سیستم CHP

-افزایش راندمان: سیستم CHP می‌تواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از ۸۵ % گردد، این در حالی است که اجرای سیستم CHP تن‌ها افزایش بسیار کوچکی در هزینه سرمایه گذاری اولیه را به همراه خواهد داشت.

-تأمین حرارت مطمئن و انعطاف پذیر
-محیط زیست: بازدهی بالای سیستم‌های CHP باعث می­شود تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده‌ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن کاهش یابد.
-هزینه‌های پایین تعمیرات و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد CHP تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینه‌های تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.
-استفاده هر چه بیشتر از فضای ساختمان‌ها

بیشتر مطالعه کنید : کاربرد های طرح توجیهی تولید همزمان در احداث نیروگاه chp