کاهش ۹۰ درصدی میزان مصرف آب در نیروگاه‌های کشور

کاهش ۹۰ درصدی میزان مصرف آب | با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی تولید برق در دنیا، لازم است ضمن استفاده از تکنولوژی جدید در نیروگاه ­‌ها و تاسیسات جدید الاحداث، نیروگاه­های در حال بهره برداری نیز که بعضا دارای سابقه بهره برداری بیش از بیست سال می‌باشند به تکنولوژی روز مجهز شوند.

لیکن در بسیاری از موارد بدلیل طراحی خاص واحد‌ها و تکنولوژی قدیمی آن­ها، این امر به سادگی ممکن نبوده و استفاده از آن‌ها مستلزم ابتکار و نوآوری در اجرای تغییر تکنولوژی نیروگاه­‌ها می‌باشد.

یکی از این موارد تغییر اقلیم آب و هوا در سال­های اخیر و محدودیت منابع آبی کشور است که باعث شده است تعدادی از نیروگاه­‌های کشور با کمبود منابع آبی مواجه شوند. در این زمینه رویکرد صنعت برق در بخش تولید استفاده از تکنولوژی­‌های با حداقل مصرف آب در نیروگاه­‌ها ضمن حفظ توان تولیدی آن‌ها می‌باشد. طرح­های اجرا شده در تعدادی از نیروگاه­‌ها توانسته است میزان مصرف آب را تا ۹۰ % کاهش دهد و باالطبع میزان برداشت از سفره­‌های زیرزمینی کشور را کاهش دهد.

همچنین محدودیت منابع اولیه، باعث شده است تا صنعت برق در بخش تولید، با ایجاد نوآوری، منابع جدید را جایگزین منابع مرسوم نماید. از جمله این طرح­‌ها می‌توان به طرح همکاری در احداث شبکه‌های جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه شهرهای مجاور نیروگاه­‌ها و استفاده از پساب تصفیه شده بجای آب خام استخراجی از چاه­های عمیق اشاره نمود.

یکی دیگر از چالش­های بخش تولید برق، مشکلات و حوادثی است که در نیروگاه­های قدیمی بروز می‌کند که عمدتا بدلیل خارج از رده بودن تولید این نیروگاه­‌ها و قطعات و تجهیزات آنها، امکان تامین و جایگزین کردن آن‌ها با قطعات اصلی وجود ندارد. در این گونه موارد لازم­ است که یا با تغییر در تجهیزات و قطعات و با صرف هزینه و وقت زیاد، تکنولوژی نیروگاه‌ها را تغییر داد و یا با استفاده از روش­های ابتکاری و جدید که در دستورالعمل­های شرکت­های سازنده نیز وجود ندارد، ازتجهیزات و قطعات موجود استفاده کرد. در این موارد تلاش متخصصان صنعت برق استفاده حداکثری از توان داخلی و ارائه طرح­های جدید جهت تعمیر و استفاده از تجهیزات و قطعات موجود می‌باشد و بعضا طرح­های ارائه شده مورد استفاده سازنده اصلی تجهیزات نیز قرارمی گیرد.

بکارگیری روش­‌های نوین بهره برداری، تعمیرات و نگهداری از تجهیزات مانند CM و RCM جهت به حداقل رساندن حوادث شبکه و نیروگاه­‌ها یکی از اقداماتی است که سرلوحه صنعت برق کشور است. با توجه به این مهم است که کماکان نیروگاه­های با قدمت بیش از ۵۰ سال نیز در ساعات نیاز شبکه به تولید برق در مدار تولید قرار می‌گیرند. شاهد این مدعا آمادگی بیش از ۹۸ درصدی نیروگاه­‌ها در پیک تابستان سال ۹۵ می‌باشد.

یکی دیگر از اهداف صنعت برق استفاده حداکثری از تجهیزات و ظرفیت منصوبه در شبکه برق کشور می‌باشد و در این راستا طرح­های ارزنده‌ای ارائه و اجرا شده است. از جمله این طرح­‌ها استفاده از سیستم‌های خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور توربین­های گازی و طرح IGV+ به عنوان روش­‌های کم هزینه و زود بازده جهت افزایش ظرفیت نیروگاههای گازی می‌باشد.

با اجرای این طرح­‌ها در نیروگاه­‌های گازی بالغ بر ۱۱۰۰ مگاوات به توان قابل تولید نیروگاه­‌ها در زمان پیک شبکه (زمانی که حداکثر مصرف برق در شبکه وجود دارد) افزوده شده است در حالیکه هزینه سرمایه گذاری آن کمتر از ۱۰ % هزینه نصب واحد جدید می‌باشد.


شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.