برق گرفتگی کودکان

در هنگام شوک برق گرفتگی کودکان چه باید کرد؟

برق گرفتگی کودکان:اگر متوجه برق گرفتگی کودکان شدید، اولین کاری که انجام می‌دهید این باشد که در صورت امکان منبع الکتریکی را خاموش کنید- برای مثال سیم را از برق بکشید یا کنتور برق را قطع کنید. هیچ وقت هول نشوید و با دست خیس یا دست لُخت به کودک‌تان که هنوز به جریان الکتریکی متصل است دست نزنید و گرنه نه تن‌ها کودک‌تان را نجات نمی‌دهید بلکه خودتان هم دچار برق گرفتگی می‌شوید. اگر نتوانستید منبع الکتریکی را قطع کنید برای جدا کردن کودک‌تان از برق از یک جسم نارسانا مانند مجله لوله شده یا چوب استفاده کنید (به هیچ وجه جسم آهنی نباشد).

اگر نتوانستید جریان برق را قطع کنید، سعی کنید کودک را از تماس با برق جدا کنید و در این حال نیز دستان برهنه خود را در تماس با کودک قرار ندهید زیرا برق به بدن شما نیز متصل خواهد شد.

برای این کار از وسایلی که در مقابل الکتریسیته عایق هستند، مثل یک لاستیک یا موادی که در بالا به آن اشاره شد، استفاده کنید (توجه: هیچ یک از موارد فوق جز قطع منبع برق، روش‌های مطمئنی به شمار نمی‌روند).

به محض اینکه جریان قطع کردید (یا کودک از آن جدا شد)، تنفس کودک، رنگ پوست و توان پاسخگویی‌اش را چک کنید. اگر تنفس یا ضربان قلب او متوقف شده بود، یا خیلی تند و نامنظم بودند، برای بازگشت به وضع طبیعی، به انجام CRP مشغول شوید و ضمن آن به مرکز فوریت‌های پزشکی زنگ بزنید.

در این شرایط در صورتی که نیاز نیست از حرکت دادن کودک خودداری کنید. زیرا امکان دارد در اثر شوک، شکستگی‌هایی در مهره ها ایجاد شده باشد. اگر کودک به هوش است و به نظر می‌رسد که شوک خفیف بوده است.

برق گرفتگی کودکان

از نظر سوختگی پوست در محل اتصال سیم، به خصوص اگر دهان، نقطه تماس با جریان برق بوده است، به جستجو سوختگی بپردازید. بعد با پزشک او تماس بگیرید.
اگر کودک‌تان خوب نفس می‌کشد رنگ پوستش را چک کنید؛ اگر رنگ پریده است با اورژانس تماس بگیرید. تا اورژانس برسد به کنترل کودک ادامه داده و در صورت لزوم CPR بدهید.
در پوست کودک به دنبال سوختگی بگردید، زیرا برق گرفتگی می‌تواند سوختگی ایجاد کند، شاید سوختگی در ظاهر جدی به نظر نرسد، اما ممکن است در واقع بسیار عمیق و دردناک باشد.

تشخیص سوختگی که در لب ایجاد شده می‌تواند مشکل باشد.
اگر کودک‌تان سوختگی دارد، هر قدر هم که سطحی به نظر برسد روی آن یخ نگذارید و پُماد یا چیز دیگری نمالید. حتماً کودک‌تان را به اورژانس ببرید تا پزشک در این باره تصمیم‌گیری کند.

اگر پزشک تشخیص دهد که کودک‌تان از آسیب دیدگی اندام داخلی رنج می‌برد ممکن است آزمایش‌هایی را تجویز کند. در صورت وجود سوختگی یا آسیب داخلی شدید کودک‌تان ممکن است در بیمارستان بستری شود.

 


شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.