طرح توجیهی احداث نیروگاه کوچک مقیاس chp

احداث نیروگاه chp

از جمله موضوعاتی که در زمینه احداث نیروگاه‌ کوچک مقیاس اهمیت زیادی دارد این است که نیروگاه‌های کوچک‌ مقیاس با فناوری جدیدتری نسبت به نیروگاه‌های بزرگ‌ مقیاس ساخته می‌شوند و این موضوع علاوه بر بازده بیشتر باعث تلفات کمتر هم شده است. با اینکه کشورمان در زمینه صنعت برق توانمندی‌های قابل‌توجی دارد اما در زمینه ساخت نیروگاه‌های chp هنوز به توان کافی نرسیده است.

همچنین از دیگر موضوعاتی که در زمینه صنعت برق اهمیت دارد هزینه احداث خطوط انتقال برق است که برای مصارف کم توجیه اقتصادی ندارد و به این دلیل برای تامین برق برخی نقاط دور افتاده، معادن و برخی واحدها و شهرک‌های صنعتی از این شیوه استفاده می‌شود.

 طرح توجیهی احداث نیروگاه chp

تولید پراکنده به مواردی گفته می‌شود که برق در همان محل مصرف یا در نزدیکی محل مصرف تولید می‌شود. در تعریف دیگر، نیروگاه‌های تولید پراکنده به نیروگاه‌های با ظرفیت تولید کم (از چند کیلووات تا ظرفیت تجمیعی ۲۵ مگاوات) گفته می‌شود که برای تولید انرژی الکتریکی در نقاط نزدیک به مصرف نصب می‌شوند.

موضوعی که در طرح توجیهی احداث نیروگاه chp کوچک‌مقیاس اهمیت دارد ظرفیت این نیروگاه هاست. به‌طور کلی نیروگاه‌هایی که تا ۲۵ مگاوات برق تولید کنند را نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس می‌گویند.

نیروگاه‌های کوچک مقیاس یا دی‌جی با هدف بهره‌بری بیشتر و کاهش در هزینه‌های تامین برق انجام می‌شود. همچنین موضوع مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که نیروگاه‌های تولید پراکنده برق علاوه بر هزینه‌های کمتر با فناوری جدیدتر نیز ساخته می‌شوند و این موضوع برای مناطقی که از خطوط اصلی برق دور هستند اهمیت بسیاری دارد.

نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس که تا ۲۵ مگاوات برق می‌توانند تولید کنند دارای انواع مختلفی بوده که یکی از آنها، نیروگاه‌های سی‌اچ‌پی است.

نیروگاه‌های تولید کننده همزمان برق و حرارت (chp) همان گونه که از اسمش پیداست، تولید کننده برق مصرفی صنایع و مصارف شهری بوده و در کنار آن می­توان از انرژی گرمایی حاصل شده در روند تولید برق، به طور مطلوب و سازمان یافته­ ای بهره جست. بر این اساس دو نوع محصول می­توان برای طرح در نظر گرفت: الکتریسیته و حرارت؛

بازده نیروگاه‌های CHP در شرایط مساعد عمدتاً ۸۴ درصد در نظر گرفته می‌شود، ۴۲ درصد الکتریسیته و ۴۲ درصد حرارت، که در نمونه­ های پیشرفته­ تر تا بیش از ۹۰ درصد نیز در مجموع خواهد رسید. این نیروگاه‌ها قابلیت تولید ۷۰۰درجه حرارت را دارند. این گرما به صورت گازهای گرم حاصل از احتراق در نیروگاه و تولید برق بوده که از طریق لوله ­ها و مسیرهای در نظر گرفته شده، تا یک فاصله­ ی منطقی می ­توانند حرارت خود را انتقال دهند.


آشنایی با تولید همزمان برق و گرما