اجزای سازنده ژنراتور گازسوز

اجزای ژنراتور مولد برق گازسوز 

برای این که بیشتر راجع به ژنراتور گازسوز بدانیم، باید در ادامه، اجزای آلترناتور یک موتور برق گازسوز را بشناسیم که توضیحاتی راجع به هر یک از اجزای ان را در زیر مشاهده می نمایید.

روتور

قطعه ای از نوع چرخشی و حرکتی در یک سیستم الکترومغناطیسی است که نام این سیستم الکترومغناطیسی، همان ژنراتور است . این قسمت دورانی، بین سیم پیچ ها تعامل ایجاد می کند و میدان مغناطیسی به وجود می آورد تا از این طریق، انرژی را به استاتور انتقال دهد.

استاتور

سیم پیچ ثابت بخش آلترناتور است که از انرژی میدان مغناطیسی حاصل از چرخش روتور استفاده می کند تا در خروجی انرژی الکتریکی ایجاد کند.

کارت AVR

کارت AVR مخفف Automatic Voltage Regulation یا به عبارتی، همان تنظیم ولتاژ خودکار است . این مدار الکترونیکی، ولتاژ را در پایانه خروجی برق ژنراتور به صورت خودکار تنظیم می کند که این فرایند تنظیم کردن میزان ولتاژ خروجی، با توجه به میزان جریان کشی از دستگاه و دمای کار است. البته لازم به ذکر است که این قابلیت در موتور برق ها و ژنراتور های کمتر از ۸ کیلو وات وجود ندارد.

تابلو برق و اجزای آن

تابلو برق، محل قرار گرفتن سیستم های فرمان دهنده، کنترل پنل، فیوز ها، شارژر باتری و سایر لوازم برقی ژنراتورهای گازی و موتور برق های گازسوز است.

کنترل پنل

یک دستگاه الکترونیکی است که مرکز فرمان ژنراتور گازی یا موتور برق گازسوز محسوب می شود .کار کنترل پنل، نشان دادن اعلانات و هشدارهایی مثل خرابی، وجود مشکل در یک بخش، میزان کارکرد و بسیاری از پارامترهای دیگر است.
یعنی به طور کلی می توان با استفاده از صفحه نمایشگر و دکمه های تعبیه شده بر روی آن، دستگاه را روشن کرد یا برای آن، محدوده توان خروجی تعریف کرد یا این که زمان انجام سرویس های دوره‌ای و بسیاری از موارد دیگر را مشاهده کرد و آن ها را تنظیم کرد.


بیشتر بدانید : موتور های ژنراتور مولد های برق گاز سوز


شارژر باتری

این شارژر، یک مدار الکترونیکی است که وقتی دستگاه، روشن است با جریان معین و ولتاژی مشخص شروع به شارژ کردن باتری می‌کند، به این علت که در زمان استفاده دوباره از ژنراتور گازسوز، باتری آن به اصطلاح نخوابد.
شارژ کردن باتری های ۱۲ ولتی معمولا به وسیله شارژری با جریان ۵ آمپر و ولتاژ ۱۳٫۸ ولت DC مناسب است و برای باتری های ۲۴ ولت، جریانی ۱۰ آمپری و ولتاژی ۲۸٫۵ ولت DC استفاده می شود.

کلید اضطراری

کلید اضطراری وسیله ای است که در هنگام خطر یا این که در مواقعی که زمان کافی برای خاموش کردن ژنراتور به صورت عادی و همیشگی وجود ندارد، به کار می آید. اگر در چنین وضعیت و مواقعی قرار گرفتید فقط کافی است که این دکمه را فشار دهید تا موتور برق گازسوز در سریع ترین زمان خاموش شود.

باتری

همه ژنراتور ها یک باتری دارند که مورد مصرف آن برای تامین برق کنترل پنل و استارت زدن است.