دیزل ژنراتور دائم کار شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد

دیزل ژنراتور دائم کار

دیزل ژنراتور دائم کار وسیله ای جهت تولید برق بیش از 8 ساعت در روز است. معمولا ظرفیت دیزل ژنراتور های دائم کار از امرجنسی یا اضطراری کمتر است. بعضی از شرکت های تولید کننده دیزل ژنراتور ، دیزل ژنراتور های دائم کار خود را با دوری پایین تر عرضه می نمایند (مثلا 750 دور بر دقیقه).

دیزل ژنراتور 

دیزل ژنراتور وسیله ای جهت تولید برق سه فاز (مولد برق سه فاز) میباشد. دیزل ژنراتور به انگلیسی: در زبان انگلیسی به دیزل ژنراتور Generator یا Generator set یا GenSet یا Diesel Generator گفته می شود. دیزل ژنراتور انرژی حاصل از سوخت گازوئیل یا گاز را به انرژی جنبشی تبدیل می کند و ژنراتور را جهت تولید برق با دوری ثابت به حرکت در می آورد. 

دیزل ژنراتور از موتور ، ژنراتور ، شاسی و تابلو برق تشکیل می شود. تفاوت دیزل ژنراتور با موتور برق ابعاد و ظرفیت تولید انرژی الکتریکی دیزل ژنراتور می باشد که از 7/5kva  تا چند مگا وات می باشد. معمولا برای دستیابی به توان های زیاد مورد نیاز ، صرفه با سنکرون پارالل کردن دو یا چند دیزل ژنراتور می باشد تا هزینه نهایی کاهش یابد.

معمولا موتورهای بکار رفته در صنعت دیزل ژنراتور خاص هستند ، که به موتورهای صنعتی یا زمینی معروفند. از دیزل ژنراتور در مکان هایی که شبکه برق موجود نیست یا به عنوان منبع تغذیه اضطراری در صورت قطع شبکه و همچنین برای کاربردهای پیچیده تر مانند اوج بار ، پشتیبانی شبکه و صادر کردن (تزریق برق) به شبکه برق استفاده می شوند.
اندازه یا ظرفیت مناسب دیزل ژنراتورها برای جلوگیری از بار دهی کم یا کمبود برق بسیار مهم است. اندازه گیری با ویژگی های الکترونیکی مدرن ، به ویژه بارهای غیر خطی پیچیده است. در اندازه های مختلف در حدود 50 مگاوات و بالاتر ، یک توربین گازی با چرخه باز نسبت به موتورهای دیزلی با بار کامل و با هزینه های قابل مقایسه کاملاً مناسب تر است.

اما برای مصرف بار منظم ، حتی در این سطح از قدرت ، نیروگاههای دیزلی به دلیل کارآیی برتر آنها ، گاهی اوقات به توربین های گازی با چرخه باز ترجیح داده می شوند . جهت آشنایی با دیزل ژنراتور و فراگیری استاندارد دیزل ژنراتور با ما همراه شوید . 

سوخت دیزل ژنراتور 

یک موتور دیزلی از طریق فشرده سازی سوخت دیزلی جهت احتراق طراحی شده است ، اما برخی از انواع آنها برای سایر سوخت های مایع یا گاز طبیعی طراحی شده است که نسبتی از سوخت با هوا در موتور دیزل ترکیب و محترق می شود.


نحوه اندازه گیری سایز دستگاه دیزل ژنراتور