تولید همزمان گرما و برق در نیروگاه‌ های حرارتی

تولید همزمان برق و حرارت در نیروگاه های حرارتی

در نیروگاه‌ های حرارتی که انواع مختلفی دارند معمولا از حرارت برای تبدیل آب به بخار استفاده می کنند تا به وسیله بخار توربین را به گردش در بیاورند و برق تولید کنند البته نیروگاه گازی نیز که جزوه نیروگاه‌ های حرارتی است از هوای داغ و متراکم به جای بخار برای چرخاندن توربین استفاده می کند.
همانطور که میدانیم این نیروگاه‌ها در پروسه تولید برقشان مقدار قابل توجهی از حرارت را تلف میکنند و باعث می‌شود راندمان این نیروگاه‌ها پایین باشد. طبق آمار راندمان نیروگاه‌های حرارتی مختلف بین ۱۸ تا ۴۷ درصد می‌باشد که متوسط راندمانشان چیزی در حدود ۳۰ درصد است یعنی ۷۰ درصد انرژی به صورت تلفات‌های حرارتی، الکتریکی، مغناطیسی هدر می‌رود.. به همین دلیل طراحان به فکر این افتادن تا به نوعی از تلفات حرارتی که در نیروگاه‌های حرارتی اتفاق می‌افتد استفاده کنند و راندمان نیروگاه‌ها را بالا ببرند.

تولید همزمان گرما و برق (CHP)

CHP که مخفف عبارت Combined Heat and Power است به معنای تولید همزمان دو نوع انرژی می‌باشد. به عبارت دیگر اگر شما از یک منبع انرژی دو نوع انرژی در محل مصرف دریافت کنید یک سیستم CHP دارید.CHP عبارتی مختص به تولید برق نیست مثلا هنگامی که شما در زمستان از بخاری ماشینتان استفاده می‌نمایید از سوخت دو نوع انرژی حرکتی و گرمایی گرفته اید در نیتجه شما یک واحد CHP در ماشینتان دارید. همانطور که تا الان متوجه شده اید واحد‌های CHP نزدیک به مصرف می‌باشند در نتیجه واحد‌های CHP در صنعت برق در محل مصرف توسط نیروگاه‌های کوچک که به DG یا تولید پراکنده معروف هستند ایجاد می‌شود که این امر مزایای دیگری نیز به همراه دارد.

وقتی که برق یک شبکه به صورت نیروگاه‌های کوچک در نقاط مختلف کشور تامین بشود اولا که تلفات الکتریکی که در خطوط انتقال اتفاق می‌افتاد از بین میرود یا بسیار کم می‌شود دوما قابلیت اطمینان شبکه بالا می‌رود، چون برق از نقاط مختلفی تامین می‌شود در نتیجه قطعی هم کم‌تر می‌شود.

پس CHP معمولا در نیروگاه‌های DG یا تولید پراکنده برای تولید همزمان برق و حرارت در محل مصرف ایجاد می‌شود. در ادامه چند تصویر برای توضیح بهتر این موضوع می‌آوریم.


بیشتر بخوانید : دانش فنی احداث نیروگاه برای تولید همزمان برق و حرارت


تولید همزمان گرما و برق نیروگاه های حرارتی
تولید همزمان گرما و برق نیروگاه های حرارتی

استفاده‌های دیگر سیستم CHP

سیستم CHP در زمینه‌های مختلف صنعتی و کشاورزی (بویژه گلخانه ها)، تجاری (Commercial) و مسکونی (residential) استفاده می‌شود و بنابراین اندازه‌های متنوعی از آن وجود دارد.

استفاده از CHP تن‌ها به تولید برق و آب داغ یا بخار کم فشار محدود نمی‌شود و اتفاقاً در اندازه‌های بزرگتر آن از توان محور برای بکار انداختن کمپرسورهای چیلر، یخچال‌های صنعتی و یا هوای فشرده و از حرارت استحصالی برای گرمایش محیط بطور مستقیم، چیلرهای جذبی و حرارت موردنیاز فرآیندهای صنعتی مانند خشک کن استفاده می‌شود.

واحد‌های CCHP

CCHP که مخفف Combined Cooling ,Heat and Power می‌باشد به معنای تولید همزمان برق، سرما و حرارت می‌باشد. به این قبیل سیستم‌ها که به طور همزمان برق، گرما و سرما تولید می‌شود، اصطلاحاً Trigeneration یا CCHP گفته می‌شود. در شکل زیر می‌توانید یک سیستم CCHP را مشاهده نمایید.