کاربردهای CHP و اهمیت آن در کاهش مصرف انرژی

کاربردهای CHP

کاربردهای CHP عبارتند از:

  • ادارات و سازمان های دولتی، هتل ها، باشگاه های ورزشی، خانه سالمندان
  • آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی
  • دانشگاه ها و مدارس، بیمارستان ها، مراکز نظامی، زندان ها
  • سیستم های انرژی منطقه ای، مراکز تسویه آب و فاضلاب، استخرها
  • صنایع شیمیایی، پالایشی، صنایع مواد غذایی و صنایع تولید شیشه
  • مترو ها و فرودگاه ها

 

نیروگاه CHP چگونه کار می کند؟

کاربردهای CHP:ابتدا یک نوع سوخت مانند (زغال سنگ، گاز طبیعی، نفت یا زیست توده) وارد سیستم می شود.

این سوخت در طی فرآیند احتراق توسط موتور سوزانده می شود.

بخار تولید شده در بویلر پیش از استفاده در فرآیند وارد توربین بخار شده ودر آن انبساط می یابد.

در نتیجه این عمل ابتدا انرژی الکتریکی تولید شده وسپس بخار خروجی از توربین در فشار پایین تر صرف پروسه های فرآیندی تولید می شود.

در سیستم های متداول گرمایش ناحیه ای، آب گرم که حامل انرژی است با عبور از مبدل های حرارتی، عمل انتقال حرارت را انجام می دهد.

دمای این آب با توجه به تغییرات دمای محیط متغیر خواهد بود.

بسته به طراحی شبکه دمای آب خروجی از نیروگاه حداکثر بین 120 تا 150 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود.

به عنوان مثال اگر میانگین دمای آب خروجی از نیروگاه بین 80 تا 85 درجه باشد، دمای آب برگشتی حدود 50 تا 55 درجه سانتی گراد خواهد بود.

کاربردهای CHP و اهمیت آن در کاهش مصرف انرژی | شرکت مهندسی برق اصفهان

اهمیت CHP در کاهش مصرف انرژی

با توجه به اهمیت مباحث صرفه جویی انرژی و سهم بالای مصرف انرژی در صنایع، بکارگیری روش های مؤثر در این راستا تأثیرات قابل توجهی در پیشرفت و توسعه هر کشوری به دنبال خواهد داشت.

تولید همزمان برق و حرارت (CHP) به عنوان یک روش کارامد برای کاهش مصرف انرژی، در حال حاضر در دستور کار بسیاری از کشورهای پیشرفته قرار گرفته و سهم قابل توجهی از تولید برق و حرارت مورد نیاز در این کشورها، با استفاده از این روش تأمین می گردد.

در کشور ایران به علت ارزان بودن انرژی و پایین بودن سهم هزینه های انرژی نسبت به سایر هزینه ها در سبد هزینه خانوار، تا کنون در خصوص چگونگی مصرف انرژی و راه های کاهش مصرف آن اقدامات اساسی انجام نشده است.

اما به تدریج که قیمت انرژی مصرفی با توجه به جهانی شدن اقتصاد و تجارت، خود را به سمت قیمت های بین المللی می رساند و نسبت بالاتری را در هزینه خانواده پیدا می کند، مصرف و اتلاف بی رویه آن به سرمایه های ملی و چرخه اقتصادی کشور لطمه زده و محیط زیست را در معرض خطر قرار می دهد.

لذا یافتن راهکارهایی برای بهینه سازی مصرف انرژی در نیروگاه ها که یکی از پر مصرف ترین صنایع کشور می باشند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در فناوری های تولید همزمان برق و حرارت (CHP)، حرارت اضافی حاصل از تولید برق و یا توان مکانیکی، برای استفاده مجدد از انرژی در مصارف مختلف بازیافت می شود. استفاده از این فناوری ها به دلیل وجود مقدار زیادی تلفات در هنگام تبدیل انرژی حرارتی به انرژی مکانیکی یا الکتریکی شکل گرفته است.

این تلفات معمولاً به صورت حرارت وارد دودکش شده، دمای آن کنترل شده و در اتمسفر آزاد می شود. با بازیافت مقداری از حرارت در مبدل های حرارتی، بازدهی کل سیستم به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می یابد و در عین حال که برق تولید می شود، حرارت مورد نیاز مراکز تجاری، صنعتی و عمومی نیز تأمین می گردد.

سیستم های تولید همزمان گرما، سرما والکتریسیته (CCHP) نیز، با کمک بازیافت حرارت تلف شده علاوه بر تولید توان الکتریکی، بارهای حرارتی و برودتی مورد نیاز را تأمین می کنند.

گسترش روز افزون توربین های گاز و موتورهای احتراق داخلی گاز سوز، استفاده از سیستم های تولید همزمان با محرک اولیه توربین گازی و نیز موتورهای احتراقی را بسیار متداول کرده است.

در این سیستم ها با استفاده از چیلر جذبی و نیز مولد بخار بازیاب حرارت (HRSG)، حرارت اضافی خارج شده از توربین (یا موتور احتراقی) می تواند بار حرارتی و برودتی محل مورد نظر را بدون مصرف جداگانه سوخت، علاوه بر الکتریسیته مصرفی، تأمین نماید. این عمل موجب کاهش مصرف سوخت و نیز کاهش انتشار مواد آلاینده می شود.

 


شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.