نیروگاه گازی کوچک مقیاس

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد با در اختیار داشتن پرسنل مجرب و متخصص قابلیت انجام کلیه مراحل طراحی و احداث نیروگاه های گازی کوچک مقیاس (ساخت ، راه اندازی، تامین تجهیزات، عملیات و نگهداری ، مهندسی ) را دارا می باشد.

نیروگاه مقیاس کوچک (تولید همزمان برق و حرارت) مجموعه­ ای از دستگاه ­های تولید برق است که اتصال آن به شبکه توزیع امکان پذیر بوده و ظرفیت تولید آن در محل اتصال به شبکه از ۲۵ مگاوات بیشتر نباشد. این دستگاه ها متشکل از یک موتور گازسوز به همراه یک مولد جهت تولید برق می­باشند که انرژی مکانیکی تولید شده توسط موتور را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

راندمان بالای موتورهای گازسوز ، عمر مفید بالای مولدها، نیاز به فضای کم، رسیدن به مرحله بهره برداری در زمان اندک، بازگشت سرمایه در کمترین زمان ممکن نسبت به سایر پروژه ها و حفاظت از محیط زیست با ایجاد کمترین آلودگی، از جمله دلایلی است که نیروگاه های مقیاس کوچک و یا تولید پراکنده را از توجیه بسیار خوب فنی و اقتصادی برخوردار می سازد، همچنین با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه ها و افزایش چشمگیر هزینه های برق مصرفی در صنایع تولیدی و مراکز تجاری و سیاستهای حمایتی دولت در ارائه تسهیلات و عقد قرارداد خرید تضمینی برق به مدت ۵ سال(قابل تمدید به دوره های ۵ ساله دیگر) جهت احداث مولد های مقیاس کوچک، این طرح را در یکی از بالاترین رتبه های جذب سرمایه گذاران خصوصی قرار داده است.

توجیه اقتصادی و سیاستهای حمایتی دولت :

با توجه به قیمت خرید تضمینی برق و استفاده از گاز یارانه ­ای، با در نظر گرفتن هزینه­ های احداث (هزینه­ های احداث نیروگاههای مقیاس کوچک عبارتند از : ماشین­ آلات، تجهیزات، موادخام، نیروی انسانی و …) و هزینه ­های صرفه­ جویی شده ناشی از تولید حرارت در استفاده از سیستم های CHP، می­توان گفت نرخ بازده داخلی برای احداث این نیروگاه­ها قابل­ قبول می­باشد و دوره بازگشت سرمایه نیز کمتر از 2 سال است.

 

تولید همزمان برق و حرارت (CHP) :

سیستم (CHP (Combined Heat and Power سیستم تولید همزمان برق و حرارت می باشد که از حرارت خروجی دستگاه مورد استفاده قرار گرفته و برای تولید آب گرم و بخار و یا کاربردهای دیگر بازیافت می­شود و در اینصورت مجموع بازده الکتریکی و حرارتی سیستم را به بیش 2 برابر افزایش می دهد.

مزایای بارز سیستم CHP :

* افزایش راندمان : سیستم CHP می تواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از ۸۵% گردد، این در حالی است که اجرای سیستم CHP تنها افزایش بسیار کوچکی در هزینه سرمایه گذاری اولیه را به همراه خواهد داشت.

* تأمین حرارت مطمئن و انعطاف پذیر

* محیط زیست : بازدهی بالای سیستم های CHP باعث می­شود تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن کاهش یابد.

* هزینه های پایین تعمیرات و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد CHP تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینه های تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.

* استفاده هر چه بیشتر از فضای ساختمان ها