انتخاب انواع کابل بر اساس میزان ولتاژ

انواع کابل بر اساس میزان ولتاژ

کابل‌ها بر اساس میزان ولتاژی که دارند به سه دسته کلی کابل فشار ضعیف، کابل فشار متوسط و کابل فشار قوی دسته‌بندی می‌شوند. همچنین هر یک از این دسته‌بندی‌ها را بر اساس ساختمان و میزان ولتاژ با علائم و رنگ‌های مجزا روی سیم و کابل نشان می‌دهند که این نشانه‌های ظاهری در مقاله آشنایی با علائم اختصاری نوشته‌شده روی سیم و کابل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

کابل برق فشار ضعیف

همانطور که در مقاله کابل فشار ضعیف چیست به طور مفصل بیان کردیم، کابل برق سبک یا فشار ضعیف دارای هادی‌های مسی و آلومینیومی است که به عایق‌های پلیمری و روکش‌های محکمی مجهز شده‌اند. این کابل‌ها می‌توانند در سطوح ولتاژی ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ ولت مورد استفاده قرار گیرند. کابل فشار ضعیف در خطوط توزیع، انتقال نیروی محرکه به الکتروموتورها، سیستم‌های روشنایی ساختمان، ایستگاه‌های قدرت و… مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل برق فشار متوسط

کابل‌های برق فشار متوسط اغلب در شبکه‌های برق با ولتاژ نامی ۶ الی ۳۰ کیلو ولت کاربرد دارند. این کابل‌ها می‌توانند در کارخانه‌ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند و به راحتی جریان الکتریکی را انتقال دهند.

کابل برق فشار قوی

آیا می‌دانید کابل فشار قوی چیست؟ کابل برق قدرت یا کابل فشار قوی نسبت به کابل فشار ضعیف دارای مکانیزم متفاوت و حساس‌تری است. همانطور که در مقالات قبل بیان کردیم، از این کابل‌ها در مواقعی که ولتاژ نامی بیشتر از ۳۰ کیلو ولت است، استفاده می‌شوند. این کابل‌ها در سیستم‌های انتقال و توزیع برق و همچنین صنایع گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکات مهم در انتخاب کابل مناسب

حالا که با کابل برق و انواع آن آَشنا شدید، برای خرید بهترین سیم وکابل که منطبق با نیازهای شما باشد، باید به موارد و نکاتی توجه داشته باشید که این نکات عبارت است از:

نوع کارکرد

اولین گام برای انتخاب کابل مناسب، نوع کار و ویژگی‌های کاربردی کابل مورد استفاده است که باید به آن توجه داشته باشید.

جریان مصرفی

عبور جریان الکتریسیته از یک کابل منجر به ایجاد گرما درون آن می‌شود. توان تحمل جریان عبوری که برای هر کابل در محدوده خاصی قرار دارد، به آن جریان مجاز می‌گویند.ن کته‌ای که در این رابطه باید مورد توجه قرار گیرد، این است که سیم و کابل با عبور جریان فراتر از جریان مجاز می‌سوزد، پس با توجه به میزان جریان از کابل با توان مناسب استفاده کنید.

افت ولتاژ

به اختلاف ولتاژ میان منبع تا نقطه انتهای انتقال، افت ولتاژ می‌گویند. افت ولتاژ اگر از محدوده خاصی بیشتر باشد باعث کاهش راندمان دستگاه‌ها می‌شود و به همین دلیل در اتصالات طولانی که افت ولتاژ بیشتری را شامل می‌شوند، باید با محاسبه افت ولتاژ، کابل مناسبی برای جلوگیری از افت راندمان انتخاب کرد.

سطح ولتاژ عبوری

باید با توجه به میزان ولتاژ عبوری در شبکه صنایع و یا میزان ولتاژ عبوری کاربرد خاص، از یکی از انواع کابل فشار ضعیف، فشار متوسط، فشار قوی استفاده شود که توان تحمل ولتاژ عبوری را داشته باشد.

شرایط جوی

شرایط آب و هوا و محیط از جمله عواملی است که بر جریان مجاز عبوری از کابل و همچنین طول عمر آن موثر است. بنابراین شرایط محیطی در انتخاب کابل مورد استفاده باید مدنظر قرار گیرد.

برق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.