موارد مهم در انتخاب ژنراتور مناسب بیمارستان

بررسی موارد مهم در انتخاب ژنراتور مناسب بیمارستان

بیمارستان ها یکی از مهم ترین و البته اضطراری ترین مکان های موجود در شهر هستند. از آنجایی که خدمت رسانی سریع و بی نقص در این مکان به مردم، حرف اول را می زند، لذا نبود کوچک ترین امکانات، می تواند جان افراد را به خطر بیندازد. یکی از مهم ترین الزامات یک بیمارستان، برق آن است. قطع بودن برق شهری، شاید برای منازل و یا دیگر اماکن اشکالی ایجاد نکند، اما برای بیمارستان یک امر حیاتی به شمار می رود. به همین دلیل، استفاده از دیزل ژنراتور بیمارستان امری ضروری است. چرا که با وجود ژنراتور، به راحتی در مواقع قطع شدن برق، می توان برق اضطراری و لازم را ایجاد کرده و از آن استفاده کرد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا به اهمیت ژنراتور در بیمارستان و نحوه انتخاب آن بپردازیم.

بیمارستان به چه ژنراتورهایی نیاز دارد؟

ژنراتورهای مورد نیاز برای یک بیمارستان، براساس نیازهای موجود و تجهیزاتی که در آن قرار دارند، به دو سطح کلی تقسیم می شوند. این دو سطح عبارتند از:

ژنراتورهای حیاتی:

این ژنراتورها، در هنگام قطع شدن برق، برای روشن نگه داشتن تجهیزات حیاتی و نجات جان افراد بکار می روند. این نوع دیزل ژنراتور بیمارستان باید توان کافی برای روشن نگه داشتن تجهیزات مهم را به مدت حداقل دو ساعت داشته باشد. البته توصیه متخصصین این است، که ژنراتورهایی با سوخت لازم برای ۲۴ ساعت را انتخاب کنید. چرا که در بیمارستان ها، دستگاه های بسیار ضروری برای رسیدگی به بیماران خاص، همچون سرطان، نیز وجود دارند، که باید همواره روشن بمانند.

ژنراتورهای غیرحیاتی:

نوع دیگر ژنراتورهای لازم در بیمارستان ها، ژنراتورهایی هستند که مسئولیت روشن نگه داشتن نور، سیستم تهویه هوا، تجهیزات امنیتی و غیره را بر عهده دارند. در واقع این ژنراتورها به سایر بخش های کلی و مهم بیمارستان مربوط هستند. البته بدون وجود توان آنها و استفاده از این تجهیزات نیز، کارکنان بیمارستان می توانند به کار خود ادامه دهند. اما حضور این مدل دیزل ژنراتور بیمارستان، باعث سهولت در کارها می شود.

چگونه دیزل ژنراتور مناسب برای بیمارستان را انتخاب کنیم؟

انتخاب ژنراتور مناسب برای بیمارستان، کار ساده ای نیست. برای اینکار باید موارد مورد نیاز را در نظر گرفته و البته با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. مواردی که باید در هنگام انتخاب ژنراتور مناسب برای بیمارستان در نظر بگیرید، عبارتند از:

ابعاد و تجهیزات ژنراتور

محاسبه تجهیزات و توان لازم برای بیمارستان ها و تاسیسات پزشکی، به اندازه محاسبه آن برای سایر اماکن آسان نیست. چرا که علاوه بر عملیات های روزانه و معمول در بیمارستان ها، باید عملیات های اضطراری و اضافه را نیز در نظر بگیرید. برای مثال، ممکن است در پی رخ دادن یک حادثه، ناگهان آمار مراجعه کنندگان زیاد شده و به توان بیشتری نیاز داشته باشید. به همین دلیل باید توان و تجهیزات دیزل ژنراتور بیمارستان را بیش از حد معمول در نظر گرفت.

منبع سوخت ژنراتور

ژنراتورها به طور کلی از دو نوع سوخت استفاده می کنند، که عبارتند از: سوخت طبیعی و دیزل. هر چند که هر یک مزایای خاص خود را دارند، اما ژنراتورهای دیزلی گزینه بهتری برای بیمارستان هستند. این نوع ژنراتورها نیاز به نگهداری و تعمیر مداوم ندارند. همچنین، از آنجایی که سوخت آنها قابل حمل است، نیازی به متصل شدن به خطوط گاز طبیعی محلی نبوده و در مواقع اضطراری و قطع شدن گاز، مشکلی برای آن بوجود نمی آید. البته باید طبق برنامه ای مشخص، سوخت آن را بررسی کرده و تامین کنید. توصیه می شود برای این مورد، منبع سوخت اضافه برای دیزل ژنراتور بیمارستان نصب کنید.

موقعیت نصب ژنراتور

موقعیت نصب ژنراتور اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که باید مطمئن شوید که کارکنان بخش نگهداری ژنراتور، می توانند به راحتی به آن دسترسی داشته و آن را بررسی کنند. همچنین باید در محلی نصب شود، که در مقابل عناصر محیطی و آب و هوایی مقاوم باشد. توصیه می شود برای این امر، اتاقی جداگانه برای آنها در نظر بگیرید. همچنین باید توجه داشته باشید، که آنها را در محلی نصب کنید، که صدای کار کردن آنها باعث آزار بیماران نشود. مورد دیگری که باید در نظر بگیرید، سیستم و مسیرهای تهویه هوای مناسب است. به علاوه، دیزل ژنراتور بیمارستان باید در محلی قرار گیرد، که لرزه حاصل از روشن شدن آن و خطرات احتمالی، به سایر بخش ها نفوذ نکند.

جمع بندی

بیمارستان ها بدلیل عملیات حیاتی که در آنها صورت می گیرد، نیازمند ژنراتورهای قدرتمندی هستند. ژنراتورهای دیزلی بهترین گزینه برای بیمارستان ها می باشند. البته باید در هنگام انتخاب، موارد ذکر شده را نیز در نظر بگیرید و با متخصصین مشورت کنید. در آخر، در نظر داشته باشید که برای بیمارستان، ترجیحا چندین ژنراتور خریداری کرده و دارای سوئیچ خودکار نیز باشند.

برق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.