موارد مهم در انتخاب اندازه ژنراتورها

بررسی موارد مهم در انتخاب اندازه ژنراتورها

ژنراتور، کالایی نیست که به صورت معمول خریداری شود. به همین دلیل سردرگمی در هنگام خرید و انتخاب مناسب، طبیعی است. از سویی دیگر اگر خرید ژنراتور، به صورت اصولی انجام شود، می تواند یک سرمایه گذاری محسوب شود. در نتیجه اندازه ژنراتورها یکی از مهمترین مواردی است که خریداران سوال می کنند. برای انتخاب اندازه درست، علاوه بر در نظر گرفتن نکات مهم، بهتر است با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کرد.

انواع سایز ژنراتور بر اساس کاربرد

ژنراتورها در دو دسته کلی خانگی و صنعتی قرار می گیرند و با توجه به اینکه قرار است برای مصارف خانگی استفاده شود و یا صنعتی، با ویژگی ها و اندازه های متفاوتی تولید می شوند. اندازه ژنراتورها بر اساس ویژگی های ژنراتور متغیر است.

ژنراتور خانگی

ژنراتورهای خانگی معمولا در اندازه های ۲ کیلو وات تا ۵۰ کیلووات تولید می شوند. در این مولدها از یک جریان تک فاز برای تامین برق استفاده می شود. بنابر نوع استفاده می توان از نوع قابل حمل و یا ثابت استفاده کرد. معمولا این نوع مولد را در منازل مسکونی، کمپرها، مغازه ها استفاده می شوند.

ژنراتور صنعتی

ژنراتور های صنعتی در طیف وسیع تری از سایز تولید می شوند. تقریبا از ۲۰ کیلو وات شروع می شود و تا بیش از ۳ مگاوات در اندازه ژنراتورها تولید می شوند. این ژنراتورها برای مصارف صنعتی و تجاری هستند و بیشتر از موتورهای ۳ فاز در آن ها استفاده می شود تا قدرت بیشتری داشته باشند. ظرفیت ژنراتور هایی که برای کارخانه ها، ادارات، مجتمع های تجاری و تفریحی و یا بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند، باید بیشتر از ژنراتورهای خانگی باشد. این ظرفیت در مورد منبع تغذیه اولیه باشد و یا منبع تولید برق، باید بالا باشد.

نکات کلیدی در انتخاب سایز ژنراتور

تخمین اندازه مناسب موتور برق، نیاز به اطلاعاتی درباره مکان و دستگاه هایی که به ژنراتور متصل می شوند، دارد.

برای پیدا کردن اندازه مناسب ژنراتور، بهتر است این نکات را در نظر گرفت:

  • وات شروع که انرژی مورد نیاز برای روشن شدن است و معمولا در دفترچه راهنما نوشته شده است.
  • وات در حال اجرا که مقدار انرژی مورد نیاز برای کار کردن دستگاه است، نیز همانند وات شروع در دفترچه راهنما یا پلاک شناسایی کالا یادداشت شده است.
  • کل برق مورد نیاز که شامل مجموع وات شروع و وات در حال اجرا است و در تخمین اندازه ژنراتورها بسیار مهم است.
  • ضریب بار شامل نسبت مصرف انرژی الکتریکی بر حسب کیلووات به پیک تقاضای بر حسب کیلووات است. ضریب بار را در قبوض برق می توان دید.

موازی کردن ژنراتورها

ممکن است نیاز به برق زیادی داشته باشید و تصمیم بگیرید یک ژنراتور دیزلی ۱۲۰۰ کیلوواتی تهیه کنید. اما گزینه دیگری دارید و آن استفاده از ۳ ژنراتور ۴۰۰ کیلوواتی است. به این روش موازی کردن می گویند و اگر در شرایط مناسب استفاده شود، نتایج خوبی دارد. موازی کردن ژنراتورها در انتخاب اندازه ژنراتورها تاثیر می گذارد. از جمله دلایل انتخاب این روش شامل این موارد می شود.

  • انعطاف پذیری بیشتر دارد. به عنوان مثال برای ایجاد تغییرات و یا تعمیر، می توانید یک یا دو ژنراتور را خاموش کنید و از ژنراتورهای دیگر برای ادامه کار استفاده کنید
  • مقرون به صرفه است. موتور های بزرگ تر قیمت بیشتری دارند و امکان دارد با انتخاب اندازه ژنراتورهای کوچک تر بتوانید کمتر هزینه کنید.
  • می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد. ژنراتورهای بزرگ فضای بیشتری نیاز دارند. در حالیکه ژنراتورهای کوچکتر فضای کوچکتری نیاز دارند.
  • برای افزایش عمر ژنراتور بهتر است. تقسیم بار بین چند ژنراتور به کارایی بیشتر ژنراتورها می انجامد و فشار را از روی یک ژنراتور بر می دارد.

نکات مهم در هنگام خرید ژنراتور

بهتر است برای انتخاب اندازه ژنراتورها، ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از عددی که برای اندازه مناسب به دست آوردید، خریداری کنید. در نتیجه در هنگام به روزرسانی تجهیزات، با مشکل مواجه نمی شوید.
مشورت با یک برقکار خبره برای بررسی میزان نیاز به برق را جدی بگیرید. مشخص کردن تعداد دستگاه هایی که به ژنراتور وصل می شوند و انرژی مورد نیاز هر کدام، به انتخاب اصولی و صحیح می انجامد.

برق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.