عوامل موثر بر قیمت موتور برق

بررسی عوامل موثر بر قیمت موتور برق

موتور برق‌ها ازجمله ابزاری هستند که در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند. کیفیت و قیمت موتور برق به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه به بررسی انواع موتور برق می‌پردازیم.

چگونگی عملکرد موتور برق

موتور برق یا به عبارتی موتور ژنراتور یک مولد الکتریکی است. بدین معنا که این دستگاه قابلیت تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریسیته را دارا می‌باشد. منبع این انرژی مکانیکی می‌تواند حاصل از احتراق گاز، گازوئیل و یا بنزین باشد.

اجزای تشکیل‌دهنده موتور برق

هر موتور برق از اجزای متفاوتی تشکیل‌شده که اجزای اصلی‌شان مشابه است:

موتور:

موتور، بخش تأمین‌کننده انرژی مکانیکی است. با این اوصاف موتور قسمت اصلی یک موتور برق می‌باشد و هرچقدر قدرت و عملکرد موتور بالاتر باشد میزان برق تولیدشده نیز بیشتر می‌باشد که این ویژگی تأثیر مستقیم بر قیمت موتور برق دارد.

سیستم سوخت:

همان‌طور که گفتیم سوخت موتور برق‌ها می‌تواند متفاوت باشد و وظیفه سوخت‌رسانی به موتور را سیستم سوخت بر عهده دارد.

آلترناتور یا مولد برق:

این بخش وظیفه تأمین انرژی الکتریکی را عهده‌دار می‌شود.

مخزن سوخت:

حجم مخزن در مدل‌های بنزینی و گازوئیلی باید به نحوی باشد که بتواند حداقل به مدت۱۰ ساعت کار کند و توان روشن نگه‌داشتن دستگاه را داشته باشد. در موتور برق گازی با توجه به حالت ماده مخزن سوخت وجود ندارد.

سیستم تنظیم‌کننده‌ ولتاژ:

این بخش وظیفه‌ی ایجاد تعادل جریان برق در دستگاه را بر عهده دارد. ازجمله تجهیزات خروجی برق (AC , DC) همچنین کنترل و محافظت از موتور و ژنراتور. و در صورت ایجاد نوسانات مخرب عمل قطع جریان برق را انجام می‌دهد. بنابر کیفیت این بخش قیمت موتور برق می تواند متغییر باشد.

روغن:

کار کردن طولانی‌مدت موتور برق در روز می‌تواند اجزا دستگاه را دچار سائیدگی کند. برای جلوگیری از این امر و کاهش اصطکاک قطعات سیستم روغن‌کاری تعبیه‌شده که این مشکل را به حداقل می‌رساند. انواع روغن مصرفی مورداستفاده توسط کمپانی سازنده در کاتالوگ دستگاه ذکر می‌شود و با توجه به نوع سوخت مصرفی متفاوت است.

ژنراتور های گازی دستی

نحوه انتخاب و عوامل مؤثر بر قیمت موتور برق

امروزه با توجه به تنوع و گستردگی بازار انتخاب یک محصول باقیمت مناسب و کارآمد می‌تواند کار مشکلی باشد. انتخاب موتور برق نیز از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین باید به نکاتی که به ما را در خرید یک موتور برق ایده آل کمک می‌کنند توجه کنیم:

برای چه مکانی موتور برق می‌خواهیم؟

در مرحله‌ی اول باید مشخص کنیم برای چه مکانی موتوربرق می‌خواهیم. مثلا موتور برق موردنیاز ما برای جوشکاری، مصارف خانگی، ویلا، ساختمان، بیمارستان‌ها، بانک‌ها و مراکز مهم امنیتی، دیتاسنترها، سرورها، کارگاهی، مصارف اضطراری، موتور برق کوچک، کیفی، کارخانه و کارگاه باشد.

زمان مصرف چگونه است؟

اگر به‌طور موقت در مکانی مستقر می‌شوید و یا در فصول مختلف مانند تابستان قطعی برق دارید و یا هر دلیل دیگری که به‌طور موقت به موتور برق نیازمندید می‌توانید از موتور برق‌های با توان پایین‌تر که می‌توانند ۸-۱۰ ساعت روشن بمانند استفاده کنید.

توان موتور برق گزینه‌ی مهمی است و می­تواند بر قیمت موتور برق تاثیر قابل‌توجهی داشته باشد. درصورتی‌که دسترسی به سیم‌کشی برق ندارید و کارکرد موتور برق دائمی است باید موتور برق خریداری کنید که توان بالاتری دارند و می‌توانند مدت‌زمان بیشتری کار کنند و طول عمر مفیدتری داشته باشد. برای مثال می‌توانید از موتور برق با توان ۵-۸ کیلووات استفاده کنید تا به موتور برق فشار وارد نشود.

محل قرارگیری و سوخت موتور برق

جایگاهی که موتور برق گذاشته و مورداستفاده می‌شود می‌تواند تا حدودی تعیین‌کننده در طول عمر آن داشته باشد. برای در امان ماندن موتور برق و طول عمر بیشتر آن در محیط‌های باز و بدون پوشش باید از موتور برق کانوپی دار استفاده کرد.

قیمت موتور برق به نوع سوخت می تواند وابسته باشد. اگر در مکان مورداستفاده به گاز شهری دسترسی دارید و همچنین استفاده شما از موتور برق موقتی است، موتور برق گازی می‌تواند بهترین گزینه باشد چراکه مقرون‌به‌صرفه تر می‌باشد. اگر به بنزین دسترسی دارید موتور برق بنزینی می‌تواند مناسب باشد. درصورتی‌که به برق موردنیاز برای مصارف عمومی دسترسی ندارید و مدت زمان استفاده زیاد است، می‌توانید از موتور برق گازوئیلی یا موتور برق دیزلی استفاده کنید.

جابه­‌جایی و خاموش و روشن کردن موتور برق

موتور برق‌هایی که دارای استارت الکتریکی هستند کارکرد بسیار ساده‌تری نسبت به موتور برق‌هایی دارند که با استارت دستی (هندل) روشن می‌شوند. هنگام انتخاب موتور برق برای خرید، حتما به وسایل جابه­جایی آن مانند چرخ و دسته دقت کنید. در غیر این صورت باید هزینه حمل نیز پرداخت کنید.

برق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.