علت ولتاژ بالا در دیزل ژنراتورها

علت ولتاژ بالا در دیزل ژنراتورها

امروزه، دیزل ژنراتورها یک سیستم قدرت پشتیبان ضروری برای بسیاری از صنایع هستند، اما مسئله مهم این است که عملکرد مرتبط با دیزل ژنراتور باید انتظارات را برآورده کند. اگر ولتاژ دیزل ژنراتور خیلی زیاد باشد یا اضافه ولتاژ شدید داشته باشد، در صورت کنترل نشدن ممکن است به تجهیزات الکتریکی آسیب برساند. بنابراین دانستن دلایل آن می تواند به جلوگیری از بروز این گونه مشکلات به شما کمک کند.

برخی دلایل مهم ولتاژ بالا در دیزل ژنراتور

می‌توان مشکل را به یک یا چند عامل زیر نسبت داد:

خرابی تنظیم کننده ولتاژ (رگولاتور)

اولین موردی که باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد، خرابی رگولاتور ولتاژ است. یک رگولاتور ولتاژ معیوب ممکن است باعث افزایش ولتاژ یا کاهش آن شود.

سرعت ناپایدار موتور دیزل

سرعت موتور دیزل بر ولتاژ تأثیر می‌گذارد. اگر RPM ناپایدار باشد، منجر به خروجی ولتاژ ناپایدار می‌شود. صدای (نویز) یک دیزل ژنراتور با RPM ناپایدار به دلیل کثیف بودن یا گرفتگی لوله سوخت، کثیف بودن فیلترهای سوخت و همچنین سوخت ناکافی و … متغیر است. RPM بالا منجر به ولتاژ بالای ژنراتور می‌شود و دلیل آن ممکن است به دلیل تنظیم نشدن دقیق فرکانس ژنراتور (هرتز) باشد.

خرابی کابل

کابل‌های خروجی معیوب و فرسوده، غلاف شکسته و کنده شدن عایق می‌تواند مقاومت الکتریکی را افزایش دهد که می‌تواند باعث اتصال کوتاه شود و منجر به افزایش ولتاژ خروجی شود. اگر به نظر می‌رسد که کابل‌ها سالم هستند، پایانه‌ها و اتصالات را بررسی کنید و از شل نبودن و عدم آسیب‌ دیدگی آنها مطمئن شوید، زیرا در صورت خرابی روی ولتاژ خروجی نیز تأثیر خواهند گذاشت.

اندازه گیری ولتاژ قبل از اتصال بارگذاری

به این دلیل که ولتاژ دیزل ژنراتور قبل از اتصال بار بیشتر از زمانی است که بارگذاری می‌شود، برخی با اندازه‌ گیری آن قبل از بارگذاری، ممکن است فکر کنند که ژنراتور مشکل اضافه ولتاژ یا ولتاژ بیش از حد دارد.
برای تعیین اینکه آیا ولتاژ خیلی زیاد است، باید به آستانه تعیین شده در طراحی ژنراتور نگاه کنید. اگر ولتاژ خروجی اندازه‌ گیری شده از آستانه طراحی ژنراتور تجاوز نکند، جای نگرانی نیست. ولتاژ دیزل ژنراتور ممکن است هنگام بارگذاری به اوج خود برسد، اما با برداشتن بار به ‌تدریج کاهش می‌یابد.

برق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.