علت دمای بسیار بالای آب در دیزل ژنراتور – قسمت 2

علت دمای بسیار بالای آب در دیزل ژنراتور

در حالت معمول، دمای آب دیزل ژنراتور که توسط نشاگری در صفحه کنترل نمایش داده می شود. حول یک مقدار مشخص تقریبا ثابت باقی می ماند. ولی موضوع بحث ما بررسی عواملی است که باعث می شود دمای دیزل ژنراتور بالاتر از حد معمول رود. که در ادامه مطلب قبلی به بررسی این عوامل و راهکارهای برطرف کردن آن می پردازیم.

۷- شل بودن تسمه پروانه:

وسیله ای که هوا را به میان شبکه‌های رادیاتور تزریق می‌کند. تا دمای آب داخل آن را کاهش دهد پروانه است. این قطعه به وسیله یک تسمه پروانه به قسمت متحرک موتور متصل است تا انرژی لازم برای حرکت خود را به دست آورد. اگر تسمه پروانه شل باشد انرژی مکانیکی به پروانه منتقل نمی‌شود و پروانه نمی تواند هوا را به درستی به داخل رادیاتور تزریق کند تا دمای آب کاهش یابد. به همین منظور در هنگام بالا رفتن دمای آب رادیاتور، تسمه پروانه باید بررسی شود که آیا از کشش مناسب برخوردار است یا نه همچنین باید سلامت تسمه پروانه هم کنترل گردد.

۸- خرابی نشانگر دمای آب:

این اتفاق بسیار نادر است. در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا باعث متناسب شدن دمای آب رادیاتور نشد باید این مورد هم بررسی گردد. برای این منظور باید از یک نمایشگر دیگر و یا دماسنج، برای اطمینان از صحت نشانگر استفاده و در صورت ایراد نسبت به تعویض نشانگر اقدام گردد.

علت دمای بسیار بالای آب در دیزل ژنراتور

۹- مسدود بودن لوله خروجی اگزوز و یا سوپر شارژ:

همانطور که از عنوان کاملاً مشخص است اگر لوله خروجی اگزوز و یا سوپر شارژ مسدود باشد باعث افزایش دمای آب دیزل ژنراتور می شود. برای این موضوع باید مسیر بررسی و در صورت وجود مشکل نسبت به باز کردن مسیر و یا تعویض اگزوز و لوله ها اقدام شود.

۱۰- فشار زیاد باد از جهت مخالف رادیاتور:

گاهاً پیش می آید که فشار زیاد باد از طرف مخالف رادیاتور وجود دارد. در این صورت است که پروانه نمی‌تواند هوا را به درستی به داخل شبکه های رادیاتور تزریق کند و انرژی آن توسط قدرت باد خنثی می گردد. برای برطرف کردن این مشکل می بایست جهت دیزل را تغییر داده و یا کانال _ عبور هوا به پهلو _ برای دیزل نصب نمود تا جریان عبور هوا از رادیاتور به طور کامل وجود داشته باشد.

دو مورد بعدی کمی تخصصی تر می باشد و برای بررسی آنها باید به کارشناس مربوطه مراجعه کرد:

۱۱- مقدار سوخت تزریق شده در سیلندر ها برابر نیست:

بررسی و شناسایی این مشکل نیازمند تجربه و ابزار دقیق تر می باشد لذا لازم است که به کارشناس مربوطه مراجعه کرد. کارشناسان مربوطه سوزن های انژکتور و پمپ فارسونگا را بررسی می‌کند تا این مشکل به برطرف کنند.

۱۲- عدم آب بندی صحیح واشر سرسیلندر:

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش دمای آب دیزل ژنراتور می شود این مورد است. بررسی واشر سرسیلندر نیازمنده ابزار مخصوص بوده و برای آن باید به کارشناسان مربوطه مراجعه گردد.

 


شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

روی نقشه بیاید


بیشتر بخوانید :

کاربرد دیزل ژنراتور و موتور دیزلی

بررسی انواع دیزل ژنراتور

توان و بازده در موتور دیزل

چگونه راندمان دیزل ژنراتور را افزایش دهیم؟

نقش باطری دیزل ژنراتور چیست؟