رله‌ هوشمند چیست؟

رله‌ هوشمند چیست؟

رله‌های هوشمند معمولا همچون کلید‌های الکتریکی بر سر راه سیم فاز‌ها واقع می‌شوند. این رله‌های باعث خاموش و روشن شدن وسیله‌های الکتریکی می‌شوند. رله‌ها کاربرد‌های متفاوتی دارند. از این رو می‌توان برای حفاظت، کنترل کننده‌ای موثر، کنترلر خاص و.. استفاده نمود.

عموما رله‌های حفاظتی برای استفاده در تابلو برق مطرح می‌گردند. رله‌ها قادرند در کمترین زمان ممکن و به سریعترین شکل، اقدام به قطع و وصل مدار نمایند. امروزه رله‌های مختلفی در بازار وجود دارد. رله‌های حرارتی رله‌های مغناطیسی، رله‌های مکانیکی، رله‌های الکترومکانیکی، رله‌های الکترو مغناطیسی، و رله‌های الکترواستاتیکی.

مزیت‌های مختلف رله‌های هوشمند

همه‌ی رله‌ها دارای مزایای مختلفی هستند. اولین مزیت رله، ایزوله سازی است. ایزوله بودن رله جزو موارد حفاظتی رله‌ها می‌باشد. این مزیت رله قسمت‌های سالم را از قسمت معیوب مدار جدا می‌نماید.

مزیت دیگر رله‌ها کنترل مدار توان بالا است. زمانی که شما از یک رله‌ی هوشمند چند ولتی استفاده می‌کنید، قادر خواهید بود یک مدار چند صد ولتی را نیز کنترل نمایید. می‌توانیم این مزیت را به عنوان یکی از مزایای عالی در رله‌ها به شمار آوریم.

مزیت دیگری که انواع رله‌ها دارای آن هستند، صرفه اقتصادی آنهاست. ما می‌توانیم به صراحت رله‌ها را به عنوان گزینه‌ای اقتصادی برای سیستم مداری به شمار آوریم.

رله‌ هوشمند چیست؟

مشکلات استفاده از رله‌های هوشمند چیست؟

همه‌ی ما می‌دانیم رله‌ها علاوه بر این که دارای مزیت‌های عالی هستند، مشکلات متعددی نیز دارند. برخی از این مشکلات را می‌توانیم چنین بیان نماییم.

تخلیه سلفی:

یکی از بزرگترین مشکلات رله هوشمند‌ها دارای آن هستند، تخلیه شارژ سلفی است. البته این مشکل در دستگاه‌هایی که خود دارای سلف هستند نیز رخ می‌دهد. می‌توانیم سلف را به عنوان یک عنصر ذخیره ساز انرژی معرفی کنیم.

این سلف هر زمان به مدار متصل می‌شود، شارژ شده و پس از جدا شدن از مدار شروع به تخلیه انرژی خود می‌کند. به معنای دیگر می‌توانیم بگوییم که سلف در مسیری که هیچ گونه جریانی نباید باشد، ایجاد جریان می‌کند.

عدم کاربرد در توان‌های خیلی پایین:

همانطور که می‌دانیم رله‌ها برای این که همچون کلید عمل کنند، نیاز به ولتاژ دارند. پس اگر در مداری ولتاژ پایین باشد، عملا استفاده از این وله‌ها بی فایده است. بهتر است در این مدار‌ها از ترانزیستور‌ها استفاده شود.

کند کاری: یکی دیگر از مشکلات بزر رله‌ها کند کار کردن آن‌ها می‌باشد. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که رله‌ها در وضعیت مکانیکی پاسخ مناسبی به فرکانس‌های بالا نمی‌دهند. این مدل رله‌ها ارزان هستند و حتی در حفاظت نیز چندان کارایی مناسبی ندارند.

انواع رله‌های موجود در بازار:

رله ۸ کانال ۱۶ آمپر (Relay Module ۸ Channels ۱۶ Amps):

این رله‌ها برای کنترل روشنایی، مدار‌های جریان بالا یا پرده برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رله‌ها اصولا برای کنترل دستی روشنایی یا تعریف سناریو‌ها از طریق pc عمل می‌کنند. اگر این رله‌ها به صورت هوشمند اقدام به عمل نکردند، می‌توان به صورت دستی با دکمه‌های شبکه باس آن‌ها را روشن یا خاموش نمود.

رله ۴ کانال ۱۰ آمپر (Relay Module ۴ Channels ۱۰ Amps):

این رله‌های نیز برای کنترل روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته برای کانال‌هایی با ۱۰ آمپر. همچون رله‌های ۸ کانال، به صورت دستی قابل روشن و خاموش شدن هستند.

پنل ادیشن ۳ رله ۵ آمپر (Panel Addition ۳ Relay ۵ Amps):

رله‌هایی برای کنترل روشنایی با سرعت کم، متوسط و زیاد می‌باشند. این رله‌ها برای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به صراحت می‌توانیم بگوییم در این رله ها، حداکثر ۳ آمپر پشتیبانی می‌شود.

رله ۱۲ کانال ۱۰ آمپر (Valve Lighting Curtain Module ۱۲ Channels ۱۰ Amps):

این نمونه از رله‌ها نیز مختص ۱۰ آمپر‌ها می‌باشند و به صورت دستی قابل برنامه ریزی هستند.

 


شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

روی نقشه بیاید


بیشتر بخوانید :

پخش بار چیست؟

عایق کابل چیست؟

دیسپاچینگ چیست؟