از لامپ خلاء چه می دانید ؟

 

تاریخچه لامپ خلاء

اولین نمونه از لامپ خلاء در اواخر قرن 17 اختراع شد، اما تا سال های 1850، تکنولوژی کافی برای تولید نسخه های پیچیده از چنین لوله ها نبود. این تکنولوژی شامل پمپ های کارآمد خلاء، تکنیک های پیشرفته شیشه سازی ، و سیم پیچ القایی

لامپهای خلاء در اوایل قرن بیستم در الکترونیک به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفتند و قبل از اینکه توسط پلاسما، ال سی دی و دیگر فن آوری ها جایگزین پلاسما برای تلویزیون و مانیتورهای تصویری تلویزیون های کادمیوم استفاده شود.

در دهه 1970 روسیه به استفاده از لامپ های خلاء برای بسیاری از برنامه های کاربردی ادامه داد. رادار تانک دارای مزایایی برای افسانه ای میگ -25 بود. لامپ بسیار قدرتمند بوده و به پالس الکترومغناطیسی آسیب نمی رسانند . لامپهای خلاء نسبت به الکترونیک غربی مقاومت بیشتری نسبت به دمای سرد دارند. جت های غربی پیچیدگی های پیچیده ای از محیط های کنترل شده مخصوص محیط زیست برای الکترونیک داشتند.

لامپ خلا

لامپ خلاء، یک لوله الکترون نامیده می شود، یک محفظه شیشه ای مهر و موم شده یا سرامیکی فلزی است که در مدار الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد تا جریان الکترون ها را بین الکترودهای فلزی مهر و موم شده داخل لوله ها کنترل کند. هوا داخل لوله ها با یک خلاء حذف می شود.

لامپ های خلاء برای تقویت جریان ضعیف، اصلاح یک جریان متناوب به جریان مستقیم AC به DC، تولید نیروی رادیویی نوسان  RF برای رادیو و رادار بیشتر استفاده می شود.

یک لامپ خلاء (همچنین به نام VT، لوله الکترون ) دستگاهی است که گاهی برای تقویت سیگنال های الکترونیکی استفاده می شود.

در اکثر برنامه های کاربردی، لامپ خلاء منسوخ شده است، که دهها سال پیش توسط ترانزیستور دو قطبی جایگزین شده است، و اخیرا، توسط ترانزیستور اثر میدان. با این حال، لامپ های خلاءدر بعضی از تقویت کننده های با قدرت بالا، به ویژه در فرکانس های رادیویی مایکروویو و برخی از سیستم های صوتی hi-fi استفاده می شود.

لامپ های خلاء در ولتاژ بالاتر از ترانزیستورها کار می کنند. یک تقویت کننده ترانزیستور معمولی نیاز به عملکرد 6 تا 12 ولت دارد؛ تقویت کننده نوع لوله معادل به 200 تا 400 ولت نیاز دارد. در بالاترین سطح قدرت، برخی مدارهای لوله دارای منبع تغذیه چندین کیلووات هستند.

معایب اصلی لامپ ها ی خلاءاین واقعیت است که آنها نیاز به منبع تغذیه بزرگ دارند و ولتاژ بالا می تواند خطر شوک الکتریکی را نشان دهد.

اکثر انواع لامپ های خلاء توسط دستگاه های نیمه هادی جایگزین شده اند، اما لامپهای خلاء در آینده در زمینه فناوری نانو نقش مهمی ایفا خواهند کرد.


بیشتر بخوانید : مزیت ترازیستور نسبت به لامپ خلاء 


انواع متداول لامپهای خلاء

Diodes

Triodes

Triodes لوله هایی است که می توانند در تقویت کننده ها، رایانه ها، رادیوها و فرستنده ها و سایر موارد استفاده شوند. Triodes بعدها توسط ترانزیستورها جایگزین شد.

این لامپ یک کاتد گرم در مرکز محصور شده توسط یک شبکه فلزی با الکترود مثبت اطراف دارد. کاتد الکترونها را منتشر می کند و در الکترونهای خلاء آزاد از طریق شبکه به آند منتقل می شود.

با انرژی دادن به شبکه منفی شما الکترون بیشتری را دفع می کنید، این بدان معنی است که الکترون های کمتر می توانند از طریق شبکه عبور کنند تا به آند منتقل شوند.

Tetrode Pentode

Magnetrons

تیراترون Thyratron

Thyratrons سیستم های قدرت را بهبود بخشید، آنها می توانند ولتاژ بالا را اداره کنند و به عنوان یک سوئیچ یا یکسو کننده عمل کنند. آنها می توانند به عنوان یک رادیو (به عنوان مثال رادار) مورد استفاده قرار گیرد و برای تبدیل انرژی الکتریکی به برق DC. پس از 50 سال، آنها توسط تریستورها (حالت جامد) جایگزین شدند.

سه گانهTriodes