تکنولوژی هایی که وجود برق آن ها را متحول کرد

تکنولوژی هایی که وجود برق آن ها را متحول کرد

در ۱۰۰ سال گذشته، تکنولوژی هایی که در آن ها از برق استفاده می شود از دنیای نور به دنیاهای متفاوت تری رسیده است. اختراعات برقی هنوز در زمینه های دارویی، حمل و نقل، ارتباطات، صنعت، تجهیزات خانه، هنر و … در حال پیشرفت اند. مخترعان امروزی به دنبال کاربرد های جذاب تری برای استفاده از برق هستند که برای آیندگان نیز مفید باشد.  

حمل و نقل

قطارهای برقی که در اروپا و ژاپن مورد استفاده قرار می گیرند با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می کنند. تکنولوژی های این زمینه همیشه برای راحت تر و سریعتر شدن سفر ها، پیشرفت کرده اند. فرانسه از سریعترین قطار جهان به نام TGV، استفاده می کند که می تواند با سرعت ۵۱۵ کیلومتر بر ساعت حرکت کند. این قطار ها روی سیم های هوایی حرکت می کنند. در چند سال اخیر چین روی قطار های maglev سرمایه گذاری کرده است که از طریق میدان های مغناطیسی ایجاد شده توسط جریان برق حرکت می کنند.

خودروهای الکترونیک

سال ۱۸۹۶ در اولین مسابقه وسایل نقلیه موتوری، از ۷ خودروی شرکت کننده ۲ خودرو برقی بودند. اما در سال ۱۹۲۴ تولید وسایل نقلیه برقی متوقف شد تا اینکه در سال ۱۹۶۰ تحقیقات در این زمینه دوباره آغاز شد. اوایل دهه ۸۰ میلادی تولید وسایل نقلیه برقی در آمریکا آغاز شد. این خودروها مشکلاتی داشتند. مشکل اصلی مسافت محدودی بود که این خودروها می توانستند طی کنند چرا که باتری آن ها نیاز به شارژ داشتند. هزینه تعویض باتری های کهنه با باتری نو نیز نسبتا زیاد بود. اوایل دهه ۹۰، شرکت جنرال موتور اعلام کرد که موفق به ساخت خودروی برقی ای شده است که دیگر این مشکلات را به دنبال ندارد. این خودرو های الکتریکی توسط ژنراتوری که در آن تعبیه شده است، خودبخود شارژ می شود. این خودروها آلودگی صوتی کمتری دارند و آلودگی هوا نیز ایجاد نمی کنند.

کامپیوتر ها

امروزه دستگاه های کامپیوتری در بسیاری از صنایع، ادارات و منازل کاربرد دارند. تا دهه ۱۹۷۰، کامپیوتر ها کمتر استفاده می شدند. امروزه کامپیوتر های بسیار کوچکی که در وسایل خانگی مثل ماشین لباسشویی، سیستم های صوتی، جارو برقی ها و ماکروویو ها مورد استفاده قرار می گیرند. خانه های ما در آینده، تبدیل به خانه هایی هوشمند خواهند شد. این خانه ها سیگنال های الکتریکی، ویدئویی، تلفنی و … را از طریق کابل هایی به سرعت جابجا می کنند. کامپیوتر ها این امکان را فراهم می کنند تا از راه دور نیز بسیاری از وسایل را کنترل کنیم. برای مثال می توانیم وسایل سرمایشی و گرمایشی یا گاز آشپزخانه را بدون اینکه در خانه باشیم روشن یا خاموش کنیم. وقتی وارد یک اتاق می شویم نور و دمای آن خودبه خود بر اساس برنامه ای که از قبل به آن داده شده تنظیم می شود. همه این پیشرفت ها با وجود برق امکان پذیر خواهد شد.

سلامتی

امروزه در بسیاری از جراحی ها از لیزر استفاده می شود. بسیاری از عمل های چشم با استفاده از لیزر ها انجام می شوند. با کمک لیزر ها نقاطی را می توان جراحی کرد که دسترسی به آن ها با استفاده از تیغ جراحی امکان پذیر نیست. کامپیوتر ها برای تشخیص بیماری ها و ارائه سریع اطلاعات و گزارش ها برای پزشکان و محققان به کار می روند.
شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.