بهترین عملکرد موتور برق تک فاز

بهترین عملکرد موتور برق تک فاز

موتورهای الکتریکی به ما این امکان را می دهند که انرژی مکانیکی را به ساده ترین و کارآمدترین روش بدست آوریم. بسته به تعداد فازهای تامین، می توان موتور برق تک فاز، دو فاز و سه فاز را پیدا کرد. ضمن آنکه انتخاب هر یک از آنها، به قدرت مورد نیاز بستگی دارد.

موتور برق تک فاز چیست؟

موتور تک فاز یک ماشین دوار با نیروی الکتریکی است که می تواند انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کند که به طور معمول، با استفاده از منبع تغذیه تک فاز کار می نماید. این موتور برق تک فاز شامل دو نوع سیم کشی است که شامل گرم و خنثی خواهد بود.
ضمن آنکه توان آنها می تواند به ۳ کیلووات رسیده و به صورت هماهنگ، همراه با ولتاژهای تغذیه متفاوتی باشد. این نوع از موتور برق، تنها یک ولتاژ متناوب دارند، مدار در آنها با دو سیم کار کرده و جریانی که از آنها عبور می کند، همواره یکسان است.

در بیشتر موارد انواع موتور‌برق تک فاز، موتورهایی کوچک با گشتاور محدود هستند. با این حال، با قدرت حداکثر ۱۰ اسب بخار طراحی شده اند که می توانند با اتصالات تا ۲۲۰ولت کار کنند. این نکته را نیز باید در نظرداشت که آنها یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد نمی کنند. فقط می توانند یک میدان جایگزین ایجاد کنند که برای راه اندازی به خازن، به آن نیاز دارند.

نکته مهم دیگری که در خصوص موتور برق تک فاز، مطرح است، تعمیر و نگهداری آسان آنها می باشد. این نوع موتور عمدتاً در منازل، ادارات، فروشگاه ها و شرکت های کوچک غیر صنعتی کاربرد دارد. رایج ترین کاربردهای آنها شامل استفاده برای لوازم خانگی، تهویه مطبوع خانگی و تجاری و سایر وسایل مانند دریل، تهویه مطبوع و سیستم های باز و بسته شدن درب پارکینگ است.

عملکرد موتورهای برق تک فاز

انواع مختلفی از موتور برق تک فاز وجود دارد که هر نوع موتور، مزایا و معایب خاص خود را دارد. این موتورها در ایران، با ولتاژ ۲۲۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز مورد استفاده قرار می گیرد. آنها در تجهیزات و ماشین هایی استفاده می شود که اندازه کوچکتری داشته و نیاز به اسب بخار کمتری دارند. این شامل تجهیزاتی مانند پمپ ها، یخچال ها، فن ها و یا کمپرسورها خواهد بود.

در میان انواع موتور‌برق تک فاز، موتورهای القایی تک فاز، بدون سیم پیچ کمکی استاتور که توسط جریان خارج از فاز هدایت می شود، نمی تواند به صورت خودکار راه اندازی شود. سیم پیچ کمکی یک موتور خازن شکاف دائمی، دارای یک خازن به صورت سری در هنگام راه اندازی است.

ضمن آنکه موتور برق تک فاز به خودی خود میدان مغناطیسی ایجاد نمی کنند، بنابراین برای حرکت روتور باید سوئیچ فعال شوند. این نوع موتور تنها زمانی قادر به کار است که روتور به حرکت درآمده و میدان مغناطیسی ایجاد شود.

مزایای موتور‌برق تک فاز

موتور برق تک فاز مزایای زیادی دارند. می توان گفت که ساخت موتورهای تک فاز نسبت به سایر انواع موتورها، هزینه کمتری دارند. موتورهای تک فاز معمولاً به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز داشته و اغلب تکمیل آنها نسبتاً آسان است.

ضمن آنکه انواع موتور برق تک فاز، سال ‌ها دوام خواهند داشت و به طور معمول، بیشتر خرابی‌ های آن، به ‌جای نقص در ساخت خود موتور، ناشی از کاربرد نامناسب است. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید در حالی که موتورهای تک فاز از نظر مکانیکی ساده هستند، اما بدان معنا نیست که کامل بوده و هیچ مشکلی ندارند.

قیمت موتور برق تک فاز

اگر به موتور برق تک فاز نیاز دارید، لازم است که ضمن بررسی قیمت آن، تفاوت های میان سه فاز و تک فاز را بدانید. اولین نکته این است که موتورهای تک فاز نسبت به موتورهای سه فاز به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند.

استفاده از موتور‌برق تک فاز در صنایع کوچک

این موتورها به طور معمول، در دستگاه‌ ها و تجهیزاتی استفاده می‌شوند که به سطوح پایین ‌تری از اسب بخار نیاز داشته و یا زمانی موتور برق تک فاز مورد استفاده قرار می گیرند که موتور سه فاز، ناکارآمد باشد. البته موتورهای تک فاز ساختاری مشابه موتور سه فاز دارند، از جمله سیم پیچ AC که روی استاتور قرار می گیرد و هادی های اتصال کوتاه که در یک روتور استوانه ای قرار می گیرند. بزرگترین تفاوت بین این دو موتور این است که با موتور ‌برق تک فاز، تنها یک منبع تغذیه برای اتصال به استاتور وجود دارد.

برق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.