بررسی موتور برق کیفی

موتور برق کیفی چیست؟

امروزه زندگی بدون انرژی برق در هیچ جای دنیا قابل‌تصور نیست. در دنیای امروز مردم به زندگی با ابزارهایی خو گرفته‌اند که برای کار کردن نیاز به انرژی برق دارند. بدین ترتیب جهان مدرن امکان گذراندن زندگی بدون این انرژی را برای همگان عجیب و غیرقابل باور ساخته است. حتی تیم‌های تفریحی، اکتشافی و مستندسازی که به نقاط دوردست سفر می‌کنند، برای شارژ دوربین‌ها و وسایل الکترونیکی خود نیاز به انرژی برق دارند. یکی از بهترین موتورهای قابل حمل، موتور برق کیفی است که در هر جای دنیا کاربرد دارد.

موتور برق کیفی یا ژنراتورهای برق مسافرتی انرژی مورد نیاز همه کسانی را که نیاز به موتورهای قابل حمل‌ونقل دارند را در دسترس آنها قرار داده است. موتورهای بی‌صدا با کیفیتی بالا که می‌توانند برای هر فعالیت و شغلی مورد استفاده قرار بگیرند.

موتور برق کیفی ژنراتوری برای تولید برق است که در یک کیف که شبیه به چمدانی کوچک است جا گرفته و به راحتی جابه‌جا می‌شود. این نوع از ژنراتورها وزن بسیار کمتری نسبت به انواع دیگر موتورهای برق دارند. بی‌صدا بودن آنها هم سبب شده تا به نام موتور برق بی صدا معروف شوند. انواع موتور برق های کیفی در وزن‌هایی ساخته می‌شوند که به سادگی بتوان آنها را جابه‌جا کرد.

کارکرد موتور برق کیفی چگونه است؟

موتور برق های کیفی هم مانند انواع دیگر ژنراتورهای برق، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. ژنراتور برق کیفی از ابزاری به نام اینورتر بهره می‌برد. اینورتر در ژنراتورهای صداداری که به‌طور معمول می‌بینیم، وجود ندارد. اینورتر کیفیت برق تولیدی در موتور را بالاتر می‌برد و ولتاژ آن را ثابت نگه می‌دارد. وجود ولتاژ ثابت در این‌گونه ژنراتورها، آنها را برای شارژ کردن ابزار الکترونیکی حساس بی‌خطر می‌سازد.

این موتور برق توانایی تبدیل برق مستقیم یا DC را به برق متناوب یا AC دارد و همان‌طور که از نامش پیداست، در یک کیف جا می‌گیرد. آلترناتور در این نوع موتورها تغییر جریان مستقیم به جریان متناوب را به‌عهده دارد. آلترناتور برق خروجی با کیفیتی تولید می‌کند که با کمترین تغییر ولتاژ و فرکانس را همراه است. نکته جالب درباره این موتورهای برق این است که برخلاف انواع دیگر ژنراتورها، بی‌صدا هستند.

برق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

در همه موتورهای برق انرژی مکانیکی حاصل از سوخت به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. در روند تولید انرژی، موتور ژنراتورهای کوچک با سرعت ثابتی به گردش درمی‌آید. اما سیستم تولید انرژی در موتور برق بی صدا به این صورت است که دور موتور با توجه به میزان برق مورد نیاز تنظیم می‌شود. یعنی در صورت نیاز به بار پایین، دور موتور کمتر، و در صورت نیاز به بار بالاتر دور موتور بیشتر می‌شود.

انواع موتور برق های کیفی با توان تولید انرژی متفاوتی تولید شده‌اند که در زمان خرید باید به آن توجه کرد. سوخت موتورهای برق کیفی بنزین یا گاز است. در استفاده از موتور برق اینورتری به یک نکته باید دقت کنید. این موتورها هم مانند دیگر موتورهای تولید برق، دود سمی دارای منواکسید کربن تولید می‌کنند که بسیار خطرناک است. این دستگاه‌ها در زمان کار کردن باید در محیط باز قرار گیرند. البته در صورت طراحی دودکش مناسب برای آنها، می‌توان در محیط بسته هم از آنها استفاده کرد.

ویژگی‌های موتور برق کیفی

مصرف پایین:

مصرف پایین سوخت در این موتور برق یکی از بهترین ویژگی‌های آن است. این نکته آلایندگی کمتر محیط زیست را به دنبال دارد.

بی‌صدا بودن:

بی‌صدا بودن این موتور برق آسایش و آرامش شما را در پیش خواهد داشت. اگر قصد شما از تهیه این نوع از ژنراتور استفاده از آن در مناطق طبیعی و طبیعت‌گردی است، آرامش و سکوت شما با انواع موتور برق بی صدا حفظ می‌شود.

دور موتور متغیر:

طراحی موتور برق مسافرتی به این صورت است که تعداد گردش دور موتور آن با برق مورد نیاز تولیدی هماهنگ می‌شود. در موتورهای برق معمولی دور موتور ثابت است، اما در موتور برق های کیفی به‌دلیل وجود اینورتر، دور موتور نوسان دارد و بر اساس بار مورد نیاز تنظیم می‌شود. بدین ترتیب که هرچه مصرف بالاتر رود، به تعداد دور موتور نیز افزوده می‌شود.

نداشتن نوسان ولتاژ:

وظیفه اینورتر در موتورهای برق کیفی کم کردن نوسان ولتاژ است. تولید برق در ژنراتورهای معمولی با نوسان ولتاژ همراه است که این مسئله عمر وسایل مصرفی را کم می‌کند. اما برق تولیدی در موتور برق بی صدا بدون نوسان است. همه دستگاه‌های برقی نیاز به برق بدون نوسان دارند، اما این مسئله در مورد وسایل حساس الکترونیکی بیشتر اهمیت دارد. وسایلی مانند لپ‌تاپ و ابزارهای دقیق آزمایشگاهی باید به ژنراتوری وصل شوند که دارای نوسان نباشد.

دوام بالا:

از دیگر برتری‌های موتور برق اینورتری طول عمر بالای آن است. پایین بودن نوسان یک ژنراتور، دوام آن را بیشتر می‌کند و این نکته درباره موتور برق بی صدا هم صادق است.

مصرف پایین:

مقدار مصرف سوخت در موتورهای برق کیفی پایین است. این عامل یکی از بهترین ویژگی‌های آن است و محیط زیست را از آلودگی بیشتر حفظ می‌کند.

ساختار ساده و کارایی بالا:

موتور برق بیصدا ساختاری ساده دارد و برای هرکسی قابل‌استفاده است. کارایی بالای آن هم تضمین‌شده است.

قیمت بالاتر:

با توجه به ویژگی‌های گفته شده، موتورهای برق کیفی گران‌تر از ژنراتورهای معمولی هستند.

توان کمتر:

موتور برق مسافرتی کوچک‌تر از موتورهای برق دیگر است. بدین ترتیب توان تولید نیروی برق هم در این موتور برق کمتر از موتورهای برق معمولی است.

کیفیت پائین‌تر نسبت به موتورهای دیزلی:

از یک موتور برق مسافرتی به‌اندازه رفع نیاز برای مواقع خاص باید انتظار داشت. به‌طور طبیعی کیفیت یک موتور برق مسافرتی پائین‌تر از موتورهای دیزلی است.

 

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.