بررسی قسمت های مختلف تابلو برق

بررسی قسمت های مختلف تابلو برق

سوئیچ کنترل برق (PCS)

اگر تابلو برق دارای رییس بود، این PCS یا کلید کنترل برق خواهد بود. در اولین موقعیت داخل تابلوی برق، قبل از کلید اتوماتیک عمومی (AGS) قرار می گیرد، که در ادامه بیشتر در مورد آن خواهیم فهمید. PCS وظیفه قطع منبع برق را بر حسب برق بیشتر از آنچه سفارش داده شده است، یا در موارد اضافه بار یا اتصال کوتاه، به منظور جلوگیری از آسیب به تاسیسات بر عهده دارد؛ در برخی موارد، PCS با درپوش و مهر و موم مخصوص به خود از بقیه سوئیچ ها جدا می شود (در مورد پنل قدیمی بدون سیستم مدیریت کنترل از راه دور).

این به این دلیل است که با توجه به اینکه هر یک از این اقدامات به معنای کلاهبرداری از سیستم است، رسیدگی، تعویض یا پل زدن انجام نشود. در کنتورهای جدید، PCS در خود پنل ادغام شده است، بنابراین لازم نیست اقداماتی برای جلوگیری از جابجایی آن انجام دهید.

«این برقی را که سفارش داده‌اید بررسی می‌کند و اگر PCS اغلب خاموش شود، آن را افزایش می‌دهد.»

سوئیچ اتوماتیک اصلی (AGS)

کلید اتوماتیک اصلی عنصری است که فقط در تابلوهای الکتریکی نصب شده اخیر وجود دارد. اگر تابلو برق شما قدیمی باشد، داخل آن نمی توانید پیدا کنید. عملکرد آن قطع برق کل ساختمان در صورت اتصال کوتاه یا اضافه بار برق است، چه به دلیل روشن شدن تعداد زیادی لوازم خانگی و چه به دلیل اتصال کوتاه. وظیفه کلید اتوماتیک اصلی، نظارت بر توان برق مصرفی است که از حد مجاز تجاوز نکند. در صورتی که کلید AGS نصب شده شما برای حداکثر توان 6 کیلو وات باشد، اگر مصرف شما از این مقدار تجاوز کند کلید اصلی AGS جریان مدار را قطع خواهد کرد؛ برای پیشگیری از این امر، تمام لوازم خانگی را به طور همزمان روشن نکنید و سعی کنید دستگاه هایی با مصرف انرژی بالا خریداری نکنید.

بررسی قسمت های مختلف تابلو برق

محافظ برق (SP)

این مورد دیگری است که در تابلوهای برق تازه نصب شده به منظور افزایش ایمنی الزامی است. محافظ برق، همانطور که از نامش پیداست، دستگاه های الکتریکی خانه را بدون در نظر گرفتن ماهیت آنها از آسیب دیدن در اثر نوسانات برق محافظت می کند؛ این پیک های ولتاژ ممکن است به عنوان مثال در صورت برخورد رعد و برق در زمان بروز طوفان ایجاد شوند و ممکن است به تجهیزات، تاسیسات و حتی افراد آسیب وارد کنند. در صورت بروز این افزایش ناگهانی (یا همان Surge)، SP به عنوان محافظی عمل می کند که جریان را به اتصال زمین منحرف می کند، بنابراین از آسیب به وسایل الکتریکی جلوگیری می کند.

سوئیچ دیفرانسیل (DS)

سوئیچ دیفرانسیل با بقیه متفاوت است. به راحتی قابل تشخیص است. زیرا دارای یک اهرم چرخشی است که معمولاً به آن پیچ قفل می گویند. این عنصر از نصب در برابر نشتی های جریان محافظت می کند و از “جرقه” (یا چیزی بدتر از آن) در صورت لمس یک دستگاه خانگی با کابل شل جلوگیری می کند. به همین دلیل است که اگر در هر زمان، DS خاموش شود. به این دلیل است که یک نشتی جریان به دلیل ناهنجاری در تاسیسات برق یا یک دستگاه خانگی معیوب رخ داده است. به عنوان یک قاعده کلی، برای هر تاسیسات الکتریکی یک تفاوت وجود دارد. اما بسته به اندازه ملک، ممکن است دو یا سه مورد برای کنترل مناطق مختلف محل وجود داشته باشد.

کلیدهای برق کوچک (SPS)

این سوئیچ ها به طور جداگانه تامین برق لوازم خانگی مختلف و مدارهای الکتریکی را کنترل می کنند. ماشین لباسشویی، روشنایی، یخچال، پریز و غیره. آنها همیشه با هم هستند. آنها مانند خواهر و برادر خوب جدایی ناپذیر هستند و اگر مصرف بیش از حد را در بخشی از خانه تشخیص دهند. سوئیچ مربوطه به طور خودکار قطع می شود. به این ترتیب فقط آن منطقه بدون برق می ماند و مابقی ملک نیست.

مانند PCS و AGS، آنها قطع کننده مدار مغناطیسی حرارتی هستند. و برای قطع برق به صورت دستی یا خودکار و مستقل از دستگاه هایی که به آنها در صورت اتصال کوتاه یا بارگذاری بیش از حد به آنها وابسته هستند. کمک می کنند؛ SPS ها همچنین برای کارهای ساخت و ساز یا تعمیر و نگهداری مفید هستند. و این فرصت را می دهند که بخش خاصی از نصب برق را بدون نیاز به قطع برق قطع کنید.