اقدام هنگام برق گرفتگی

اقدام هنگام برق گرفتگی

اقدام هنگام برق گرفتگی:معقول‌ترین کار در برخورد با یک بیمار برق گرفته، قطع کلید کنتور است.

«جواد مرادی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که معقول‌ترین کار در برخورد با یک بیمار برق گرفته، قطع کلید کنتور است، گفت: اگر دسترسی سریع به فیوز امکان‌پذیر نبود دو شاخه را از پریز بیرون بیاورید یا سیم روکش‌دار را بکشید تا از پریز خارج شود.

وی ادامه داد: در صورتی ‌که نتوانستید جریان برق را قطع کنید روی یک ماده عایق خشک مثل روزنامه یا یک تخته چوبی یا لاستیکی بایستید و با یک وسیله چوبی بلند مانند جارو منبع برق را از مصدوم دور کنید.

مسئول روابط‌عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان افزود: از به‌کار بردن وسایل فلزی یا مرطوب یا از تماس با بدن لخت مصدوم کاملاً خودداری کنید. هم‌چنین در صورت نداشتن هوشیاری، بیمار را به پهلو بخوابانید و در صورت اشکال در تنفس، راه هوایی بیمار را باز کنید. نبض و تنفس بیمار را کنترل کنید و در صورتی که نبض وجود نداشت بیمار را احیا کنید.

مرادی خاطرنشان کرد: از آنجایی که ولتاژهای بالای برق می‌تواند اشخاص را پرتاب کند در هنگام حمل بیمار مراقب شکستگی‌های گردن، ستون فقرات، اندام‌ها و دیگر اعضای بدن باشید.

این مسئول تصریح کرد: سوختگی‌های الکتریکی را ارزیابی کنید. در جستجوی حداقل دو محل سوختگی خارجی باشید، یکی محل تماس با منبع انرژی الکتریکی و دیگری محل تماس با زمین(ورود و خروج جریان برق).

وی ادامه داد: برخی عوارض برق‌گرفتگی مانند قلبی و کلیوی آغاز تدریجی دارند پس به ‌اصرار بیمار مبنی بر سلامت و نبود مشکل توجه نکرده و حتماً مصدوم را به مرکز درمانی منتقل نمائید یا با اورژانس تماس بگیرید.

مرادی خاطرنشان کرد: در هنگام برق‌گرفتگی معمولاً دستگاه تنفس زودتر از قلب از کار می‌افتد و رنگ صورت مصدوم متمایل به آبی می‌شود. بدین خاطر و پیش از این‌که ضربان قلب متوقف شود، باید تنفس مصنوعی را هر چه زودتر آغاز کنید که این امر نیازمند سرعت عمل، دقت و خونسردی است.

اقدام هنگام برق گرفتگی

 


شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.