اقدامات ایمنی و نحوه استفاده صحیح از دیزل ژنراتور خانگی

اقدامات ایمنی و نحوه استفاده صحیح از دیزل ژنراتور خانگی

برای تامین الکتریسیته در فضاهای کوچک مانند اداره، منزل، فروشگاه و … انواع دیزل ژنراتور کوچک عرضه شده است. دستگاه هایی که به این منظور استفاده می شوند، علاوه بر ابعاد کم حجم، قدرت کمتری نیز دارند. این تجهیزات در شرایط اضطراری، به شکل مستمر و یا در زمان اوج مصرف انرژی عملکرد خوبی را ارائه می دهند. به طور کلی دیزل ژنراتور خانگی در توان های 1 الی 20 kva قابل تهیه می باشد.

این محصول چه برتری هایی دارد؟

با پیشرفت و توسعه فناوری، دسترسی به یک منبع انرژی مطمئن که بتواند از سرمایه های فردی و تجاری حمایت کند، از ضروریات محسوب می گردد. بر همین اساس انواع دیزل ژنراتورها ارائه شده اند. این قطعات از لحاظ قیمت، نگهداری و طول عمر در انواع متفاوتی موجود بوده و مزیت های فراوانی را به همراه دارند. از جمله دلایل محبوبیت دیزل ژنراتور خانگی قیمت مناسب، دوام خوب، سوخت ارزان و در دسترس، حمل و راه اندازی آسان، فرآیند ساخت ساده، دسترسی به قطعات یدکی و عرضه گسترده آن در بازار را می توان نام برد.

مهم ترین ویژگی دیزل ژنراتورهای خانگی

این تجهیزات به طور معمول در مکان هایی نظیر خانه مسکونی، ویلا، فروشگاه و غیره به کار می روند. به سبب مصرف پایین و نیاز کمتر این اماکن به انرژی برق، دستگاه های با توان کم برای آن مناسب بوده و بر همین اساس دیزل ژنراتور خانگی با حداکثر توان تا 32 kw عرضه گردیده است.

اقدامات لازم برای نگهداری صحیح از این دستگاه

اگرچه دیزل ژنراتور احتیاج کمی به نگهداری و تعمیر دارد و اغلب در مدت طولانی با دوام بالا عمل می کند؛ اما بررسی و نگهداری منظم در بهبود کارکرد و حفاظت از دیزل ژنراتور خانگی نقش مهمی را عهده دار است. بنابراین بررسی روغن و فیلتر، کنترل صدای دستگاه و توجه به عدم ایجاد صدای غیر عادی، کنترل لرزش، بررسی هر گونه تغییر در میزان مصرف سوخت و تمرین دادن ژنراتور و روشن کردن آن به شکل دوره ای اقداماتی حیاتی و ضروری به شمار می آیند.

عمل تمرین دادن مزایایی اعم از کاهش اکسیداسیون و روغنکاری قطعات را به ارمغان می آورد. همچنین پیش از استفاده از دستگاه و در حین نصب آن توصیه هایی وجود دارد. نصب صحیح از اساسی ترین عوامل موثر در بهره وری بالای دیزل ژنراتور خانگی به حساب می آید. این فرآیند می بایست توسط متخصصان امر صورت گیرد. به منظور پیشگیری از برق گرفتگی، آتش سوزی و خطراتی از این قبیل، بررسی تمامی اجزاء آن حیاتی می باشد. در هنگام استفاده از این تجهیزات به دما، آب و هوای محیط، محل و ارتفاع نصب و اندازه موتور توجه کنید. پارامترهای زمانی برای تعویض قطعات به شرح زیر است:

  • تعویض روغن و فیلتر آن پس از صد ساعت کار
  • تعویض فیلتر گازوئیل پس از دویست ساعت کار
  • تعویض فیلتر هوا پس از سیصد ساعت عملکرد

محل نصب دیزل ژنراتور خانگی

بر اساس آنچه مطرح شد، محل نصب پارامتری مهم در ایمنی و طول عمر بالای دستگاه محسوب می گردد. بنابراین توجه به این نکته به ویژه برای مصارف خانگی اهمیت بالایی دارد. از مهم ترین فاکتورها در این زمینه تهویه می باشد. تهویه مناسب در خارج سازی گازهای سمی، بهینه کردن فناوری خنک کننده دستگاه، کاهش دمای موتور و افزایش عمر دستگاه اثرگذار است. در صورتیکه دیزل ژنراتور خانگی را در فضای بسته نگهداری می کنید، توصیه می شود از جریان هوا اطمینان حاصل کرده و اقلام تهویه کمکی اعم از فن خنک کننده را تهیه کنید.

دیگر مسئله ضروری در انتخاب محل نصب، دسترسی آسان می باشد. از آنجایی که سرویس دوره ای دستگاه و بررسی سوخت و قطعات آن الزامی است، بنابراین آن را در محلی ایمن با دسترسی مناسب بگذارید. بدین ترتیب در شرایط اضطراری به سرعت می توانید عکس العمل نشان دهید.
دیزل ژنراتور خانگی به سبب استفاده در فضاهای کوچکتر اغلب در فاصله کمی از محل مسکونی و افراد نصب می گردد و صدای حاصل از آن امکان دارد آزاردهنده باشد. از این رو استفاده از کانوپی در کاهش صدا موثر بوده و آلودگی صوتی را بر طرف می سازد.

رق روان پاسارگاد را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد بهترین شرکت مهندسی برق اصفهان

جهت ارتباط و تماس با شرکت به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.