آشنایی با انواع مولدهاي تولید پراكنده و کاربرد آنها

شرکت مهندسی برق روان پاسارگاد با در اختیار داشتن پرسنل مجرب و متخصص قابلیت انجام کلیه مراحل طراحی و احداث نیروگاه های گازی کوچک مقیاس (ساخت ، راه اندازی، تامین تجهیزات، عملیات و نگهداری ، مهندسی ) را دارا می باشد.

مولدهاي تولید پراكنده (DG)

 استفاده از نيروگاههاي بزرگ مستلزم سرمايه‌گذاري كلان و صرف زمان بسيار زياد براي مذاكرات رو در رو با سرمايه‌گذار و شركتهاي مجري طرح مي باشد. در انتها نيز معلوم نيست كه اين سرمايه‌گذاريهاي اوليه و گذراندن مراحل مذاكره موجب به ثمر رسيدن پروژه و طرح مي شود يا خير. اما چنانچه از اين نوع مولدها استفاده كنيم بدليل كوچك بودن ظرفيتشان و هم چنين كم حجم بودن آنها مي توان به سرعت به نتيجه رسيد كه آيا امكان بهره برداري از اين مولدها مقرون به صرفه است يا خير.

حداكثر رنج اين مولدها از نظر توان خروجي برق تا 3MW است و در برخي مقاله‌ها وكتابها تا 5MW هم جزء گروه DG لحاظ مي شوند. اين مولدها به شبكه برق فشار ضعيف (توزيع) وصل مي شود بطور اتوماتيك با آن سنكرون مي شوند. استفاده از اين مولدها بسياري از ريسكهاي سرمايه‌گذاري و يا اجراي طرح را كاهش مي دهد. طول عمر مولدها حدود 10 سال پيش بيني مي شود و دوره تعميرات و خدمات نگهداري آنها بسيار پائين است.

هر چند استفاده از اين مولدهاي كوچك، هم از نظر ظرفيت و هم از نظر توان خروجي، براي محلهائي كه شرايط خاص و مصرف كمي دارند پيش بيني مي شود اما بدليل قابليت وصل آنها به شبكه و يا استفاده از چندين نوع از آنها در يك شبكه كوچك بنام Microgrid و سپس وصل به شبكه سراسري مي توان بسياري از معضلات را در جاهائي كه امكان توليد و يا انتقال انرژي نيست را رفع نمود.

از طرفي اين مولدها مي توانند در محل مصرف خود شبكه آب گرم را نيز تامين نمايد و از نظر كارايي حدود 2 برابر از نيروگاههاي جاري داراي راندمان بهتري هستند. همچنين به دليل استقرار آنها در محل، بحث انتقال انرژي و تلفات خطوط و پيچيدگيهاي مربوط به محاسبات خطا در شبكه و تجهيزات خط و انتقال و پست وجود ندارد. از طرف ديگر از لحاظ استراتژيك در برخي مناطق دنيا و يا كشور خودمان بهينه‌ترين گزينه براي تامين برق بكارگيري اين مولدهاست.

از نظر بحث و چگونگي اجراي طرح در ابتدا سعي مي شود به مزايا و كاربردهاي اساسي مولدهاي پراكنده توجه گردد و درخاتمه با ارائه قيمتهاي پايه آن مي توان نتيجه گرفت كه سرمايه‌گذاران، به خصوص بخش خصوصي، قابليت تأمين منابع مالي را براي كار با اين واحدها دارند.

4-1- روشهاي توليد پراكنده

در دنياي امروز و با توجه به پيشرفتهاي صورت گرفته تأمين كننده هاي انرژي و مصرف كنندگان مي‌توانند رنج گسترده اي از روشهاي توليد انرژي را برگزينند. از اين ميان گزينش روشهاي مختلف رايج مي‌تواند كاربردهاي زيادي از جمله تامين گرما و سرما را نيز در بر داشته و مزايايي را فراهم سازند. ساير روشها براي استفاده در حالت اضطرار گزينه مناسبي به نظر مي رسند. (مانند Microwind، Microhydro)

تاكنون جهت توليد انرژي كه آنرا توليد غير متمركز مي‌ناميم چند روش در دنيا بكار گرفته شده يا مي شود كه عبارت هستند از:

– موتورهاي احتراقي رفت و برگشتي (Reciprocating Engine)

با توان ماكزيمم 10MW و در حجم و اندازه هاي متوسط و بزرگ كه كاربردهاي فراواني را داراست. از جمله استفاده در خودروها، كاميونها و مصارف خانگي مي‌باشند. سوخت مصرفي اين نوع مولدها گاز يا گازوئيل ميباشد. اين نوع مولدها بصورت CHP قابل استفاده هستند. اما با توجه به مسايل محيط زيست در حال حاضر سوخت گاز اولويت دارد.

– توربين احتراقي (Combustion Turbine)

با قابليت توليد 1-30MW برق و استفاده بصورت CHP در حالت حداقل توان 5MW توليدي و تعميرات كم و استفاده براي توليد بخار در صورت امكان مي باشند. اين دسته از مولدهاي را جزء مولدهاي كوچك DG محسوب نمي كنيم اما چون قابليت نصب به شبكه را دارند از آنها در اين مبحث ياد شده است.

– ميكروتوربين (Microturbine)

ميكروتوربين ها يا ميكرو ژنراتورها در واقع همان Combustion Turbine هستند كه بسيار كوچكترند. توان خروجي آنها در رنج 30kw-220kw مي باشد و سرعت شفت آن حدود 100 000RPM است. تعميرات كم و ضريب اطمينان بالا، به‌ همراه راندمان مناسب در حالت استفاده بصورت [1]CHP يا BCHP [2] از مزاياي آنهاست.

– سلول سوختي (Fuel Cell)

اين مولدها نوعي باتري الكتريكي محسوب مي شوند كه توان را از انرژي شيميايي سوخت دريافت ميكند اين نوع مولدها بيشترين ميران راندمان توليد الكتريكي (حدود 50%) را دارند ولي بدليل قيمت بالاي آنها هنوز بعنوان يك محصول تجاري در بازار عرضه نشده اند. سازندگان اين نوع سيستم ها اميدوارند كه در سال 2003 اين محصولات را با قيمت تجاري مناسب عرضه نمايند.

– سلولهاي خورشيدي (Photovoltaics)

در اين روش با استفاده از تابش خورشيد انرژي برق توليد مي شود. با توجه به ميزان مصرف و فضاي مورد نياز و شرايط محيطي محل از اين مولدها استفاده مي گردد.

4-2- مزايا توليد پراكنده

كاربردهاي مختلف D.G (Distributed Generation) مزاياي متفاوتي را براي بخشهاي مختلف شبكه توزيع برق به ارمغان مي آورد. هر چند نبايد تصور نمود كه همه مجموعه هاي بهره برداري يا تأمين كننده مستقيماً از آن بهره مند مي شوند.

CHP ها بيشترين مزايا را بوسيله كاهش هزينه هاي انرژي به طور مستقيم براي مشتريان دارند. از نظر اجتماعي آنها در حفظ محيط زيست واز نظر اقتصادي با اضافه توليد خويش مزايايي را در بردارند. در حاليكه سيستمهاي مجتمع تا حد زيادي براي عملكرد در حالت CHP سود ده نيستند. توليد متمركز تا حد زيادي بهره‌وري لازم را براي كاربر به عنوان واحد CHP ندارد. اما در يك بازار رقابتي، شركتها T&D1 (توزيع و انتقال) تأثيرات كمتري را از جانب مشتريان مي پذيرند و ممكن است داراي مزايايي از طريق تامين بار شبكه توسط اين سيستم ها باشد.

سيستمهاي (Standby) قابليت رفع بخشي از نيازهاي مشتري را دارد و كمپانيهاي T&D يا تامين كننده هاي برق شبكه مي توانند براي رفع نيازهاي پيك بار از آنها استفاده كنند. سيستمهاي پيك سايي به نظر مي رسد مزاياي بيشتري را هم براي مشتريان و هم براي كمپانيهاي T&D در قياس با روش موجود دارا باشند.

اين قبيل سيستمها مي توانند عملكرد هاي كمپاني ها را نيز بهينه سازند و در عملكرد كمپانيها نقش ايفا كنند. بنابراين موجبات سود دهي براي مشتري و تأمين كننده ها را در نواحي مورد نياز (پيك بار) دارا هستند.

در آينده احتمالاً سيستم هاي غير متمركز كاربرد كمتري خواهند داشت مگر آنكه قوانيني جهت بازگشت سرمايه سيستم ها (استفاده از شبكه) وضع گردد تا به مشتريان اجازه دهد از پرداخت هاي سنگين در ازا عدم بهره گيري از سيستم موجود جلوگيري شود.

جداول 4-1 و 4-2 مزايايي كه اين سيستمها براي بخشهاي مختلف شبكه دارند را نشان مي‌دهد.

4-3- كاربرد مولدهاي پراكنده (Application for distributed generations)

از اين مولدها مي‌توان در حالتهاي زير بهره برداري كرد:

1) Combined Head & Power (also cold)

2) Standby Power

3) Peak – Shaving

4) Grid Support

5) Stand Alone

در ذيل به شرح مختصري از هر كدام مي پردازيم:

(BCHP) CHP

در بيست سال گذشته بالغ بر 50000 MW واحد توليدي CHP ساخته شده راه اندازي شده است.

اين مولدها انرژي حرارتي فراواني را پس از انجام مراحل تبديل سوخت به انرژي الكتريكي، ايجاد مي كند. استفاده از اين نوع مولدها از سال 1978 توسط كميته بهره‌وري بصورت گسترده اي آغاز شده است.

افزايش راندمان در اين سيستمها باعث مصرف بهينه سوخت و انرژي شده است. علاوه بر آن مزاياي استفاده از آنها در حالت استفاده از گاز براي محيط اجتماعي نيز بسيار ملموس است.

Standy Power

در محيطهايي كه نياز به تامين برق دائم حائز اهميت است از اين نوع سيستمها استفاده مي شود. بعنوان مثال در سيستمهاي آبياري، كشاورزي و صنعت، بيمارستانها، آسانسورها و… ساير مراكزي كه قطع برق موجبات صدمات و لطمات فراواني دارد، وجود اين نوع مولدها الزامي است.

در دنياي امروز بالغ بر 40000MW برق توسط اين واحدها تامين مي گردد. از طرفي دارندگان اين مولدها در ساعات پيك مي توانند مازاد توليد خويش را به شبكه تامين نمايند كه در حال حاضر با
بررسي هاي بعمل آمده مشخص شده است بطور متوسط در سال 200 ساعت برق شبكه از اين طريق در حالت پيك بار تأمين مي شود.

Peak shaving

هزينه هاي توليد انرژي ساعت به ساعت و بر اساس ميزان درخواست و قابليت تأمين متغير است. بطور معمول دست اندركاران امر متوجه اين موضوع هستند اما مشتريان از آن بي اطلاعند. مصرف كنندگان عمده معمولاً بر اساس نسبتهاي زمان (TOU-Time of Use) و براساس شرايط طبيعي(فصل، ماه و روز) و شرايطي از قبيل اوج بار يا قطع شبكه و… هزينه پرداخت مي كنند.

بنابراين هم مصرف كنندگان و هم تامين كنندگان از سيستمهاي مولد پراكنده بايستي براي رفع اين مشكل از مولدهاي غير متمركز استفاده نمايند. مشتريان با استفاده از اين مولدها متوجه خواهند شد كه هزينه استفاده آنها در حال Peak بار بسيار كمتر خواهد شد. در نهايت بايد گفت استراتژي Peak-Shaving هم براي مصرف‌كننده و هم براي توليد كننده مفيد است.

Grid Support

سيستم متمركز توليد انرژي شامل ژنراتور، خطوط فشار قوي، سيستمهاي انتقال و زيرمجموعه آن و محلهاي توزيع مي باشد. انتخاب مولدهاي غير متمركز مي‌تواند مزايايي براي سيستم و كاهش نياز به سرمايه‌گذاري براي قسمتهاي مختلف را در بر داشته باشد.

كاهش تلفات خطوط، هزينه هاي مربوط به تجهيزات و ادوات، كنترل توان راكتيو و افزايش ظرفيت خطوط و جلوگيري از هزينه تامين كه واحدهاي TD در هنگام قطع اجباري متحمل مي شوند از جمله خصوصيات اين نوع كاربرد مي باشند.

(Grid Isolated) Stand Alone

در برخي از مناطق استفاده از اين مولدها بصورت متمركز در بخش ميتواند هزينه هاي توليد و انتقال را كاهش داده و ارزانتر از روش انتقال پاسخگوي نيازهاي مشتري باشند. اين موضوع بسته به داشتن تحليل از هر دو روش موجود مي باشد.

در هريك از كاربردهاي فوق دولت مي تواند تامين برق در ساعات خاصي با سرمايه‌گذار خصوصي وارد مذاكره شده و برق تاميني توسط اين واحدها را بطور قرارداد خريد تضميني از واحد مذكور خريداري نمايد.

از طرفي با توجه به كاهش مصرف انرژي در اين سيستم مي تواند سوبسيدها ئي نيز بصورت وام بلندمدت بدون بهره و يا خدمات مربوط به محل استقرار و وصل به شبكه را در اختيار سرمايه‌گذار و بهره بردار قرار داد.

در حال حاضر در اكثر كشورهاي جهان اين روند قانونمند شده است و در برخي كشورها (مانند انگلستان) در محلهائي خاص سوبسيد 80% هم براي اين مولدها لحاظ مي شود.

از كاربردهاي ديگر اين مولدها استفاده بعنوان مولد Renewable است كه با استفاده از زباله هاي شهري صورت مي پذيرد. و از طرفي جهت اصلاح افت ولتاژ شبكه هم مي تواند اين مولدها را در مدار (شبكه ) قرار داد.